رمزگشایی از چند «تحریف»

«جریانات تندرو و رسانه‌های وابسته به آن دور تازه ای از حرکت تخریبی برضد دیپلماسی هسته‌ای را آغاز کرده و بی‌محابا منافع و مصالح ملی کشور را به چالش کشیده اند.»

به گزارش ایسنا، روزنامه ایران با این مقدمه، در گزارشی درباره موج انتقادات تندروها پس از دیدارهای نیویورک، نوشت: مرحله تخریب جدید علیه دیپلماسی هسته ای اندکی بعد از سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری به نیویورک آغاز شد و این روزها به نقطه اوج رسیده است.

انتشار خبرهایی درباره اینکه مذاکرات هسته‌ای در موقعیتی که به نفع ایران تمام خواهد شد و به مرحله نهایی نزدیک شده است باعث شد تا جریانات تندرو مخالف اتاق عملیاتی خود را گسترش داده و رسماً به تحریف سخنان مقامات رسمی کشور بپردازند. در این میان بیشترین حملات متوجه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه شد؛ حملاتی که علاوه بر شخص وزیر خارجه، اساس فعالیت‌های دیپلماتیک دولت و نظام را هدف قرار داده است.

اتاق عملیات جریان تخریب کجاست؟

چندی پیش حسن روحانی رئیس جمهوری به‌صورت سربسته به ورود تخریب‌گران از اتاق فکر به اتاق عملیات اشاره کرد و به تخریب‌گران هشدار داد که دولت و نظام مقابل تخریب‌ها سکوت نخواهند کرد. هشدار رئیس جمهوری اگرچه باعث عقب‌نشینی موقت گروه تخریب مذاکرات شد اما ظاهراً این جریان با مشاهده پیشرفت مذاکرات، منافع جناحی خود را هر روز بیشتر از دیروز در معرض خطر می‌بیند و به همین دلیل بی‌محابا و بدون توجه به پیامدهای اقداماتشان بر منافع ملی کشور وارد مرحله گسترده تخریب تیم دیپلماسی دولت شده‌اند.

در همین زمینه یک منبع آگاه طی گفت‌و‌گویی با روزنامه ایران به فعالیت‌های چند وجهی این جریان اشاره کرد و گفت که نگرانی دلواپسان از منافع شخصی و جناحی‌شان به واسطه حاکم شدن اقتدار و تدبیر بر تحرکات دیپلماتیک باعث شده تا آنان وارد تخریب‌ها علیه دولت و تیم دیپلماسی شوند.

به گفته این منبع، تخریب‌گران چون دستشان از دلیل و منطق خالی است به تحریف سخنان مقامات رسمی کشور از جمله وزیر امور خارجه دست یازیده اند. آنها با دستکاری این سخنان در سطح وسیعی به انتشار اخبار و تحلیل کذب علیه تیم دیپلماسی پرداخته‌اند. بر این اساس، تخریب‌گران تندرو بخشی از سخنان ظریف در شورای روابط خارجی را ابتدا تحریف کرده و سپس حملات خود را آغاز کرده‌اند.

به گفته وی تخریب‌گران با طرح این دروغ سرنوشت مذاکرات را با انتخابات آینده مجلس گره زده و مدعی شده‌اند متن سخنان ظریف را هم منتشر خواهند کرد اما تاکنون چنین سخنرانی‌ای را منتشر نکرده‌اند و بعد از این هم منتشر نخواهند کرد چون اساساً چنین سخنانی از طرف وزیر خارجه بیان نشده تا آنان بتوانند متن صوتی آن‌را منتشر کنند. به گفته این منبع آگاه، تحریف‌گران در مرحله دیگری از عملیات روانی خود برای زمین‌گیر کردن تحرکات دیپلماسی هسته‌ای دولت به تحریف اهداف کمپین 6 سینماگر جهانی ایران رو آورده و این دروغ را طرح کرده‌اند که شخص وزیر خارجه چنین کمپینی را راه‌اندازی کرده است در حالی‌که چنین نبوده و سینماگران یاد شده درصدد برآمده‌اند با راه‌اندازی کمپینی برای آگاه‌سازی افکار عمومی جهانیان به افشای جریان ها و تحرکات در خارج از کشور بپردازند که برای زمین‌گیر کردن مذاکرات در حال فعالیتند.

سینماگران ایرانی اگرچه اسمی از کسی به میان نیاورده‌اند اما به گفته این منبع آگاه اسناد محکمی در دست است که نشان می‌دهد لابی یهود در آمریکا و خارج آمریکا از اینکه مذاکرات در آستانه نهایی شدن است، دچار نگرانی عمیق شده و به همین دلیل سنگین‌ترین تحرکات آشکار و پنهان را برای زمین‌گیر کردن مذاکرات به‌عمل آورده‌اند که این تحرکات البته از چشمان تیز بین ایران پنهان نمانده است. به گفته این منبع آگاه، جای تعجب دارد که برخی در داخل کشور با‌وجود اطلاع از چنین تحرکاتی خواسته یا ناخواسته آتش بیار معرکه‌ای شده‌اند که هدف آتش افروزان و تهدید کنندگان منافع ملی ایران است.

به گفته این منبع آگاه، "از دشمنان و مخالفان خارجی کشور انتظاری جز تحرک علیه منافع ملی ایران نمی‌رود اما در عین حال این انتظار را هم نداریم گروه‌های داخل کشور به جای کمک به دولت و طرح انتقادات به صورتی‌که به منافع ملی آسیب نرساند، تمام تلاش خود را معطوف به زمین‌گیری مذاکرات نمایند".

این منبع آگاه در پایان به روزنامه ایران گفت "متن سخنان آقای ظریف را بر اساس فیلم و صوت گفته‌هایشان در شورای روابط خارجی امریکا به دست آورده و در اختیار مراکز مسئول قرار داده شده است لذا قاطبه شخصیت‌های سیاسی و مذهبی و نیز نمایندگان مجلس از تلاش‌های دیپلماتیک دولت تقدیر کرده و حمایت خود را از به ثمر نشستن مذاکرات بیان کرده‌اند".

بر اساس خبری که در اختیار روزنامه ایران گذاشته شده است علت اصلی تشدید تخریب‌ها به دو ماه پایانی مذاکرات هسته‌ای بر می‌گردد و چون گام‌های مهمی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات برداشته شده است لذا تخریب‌گران وارد مرحله عملیاتی گسترده ای شده‌اند که البته چنین تحرکاتی کوچکترین تأثیری بر عزم دولت و نظام برای به ثمر رساندن مذاکرات نخواهد گذاشت.

اصل ماجرا چه بود؟

ظریف در جریان حضور در شورای روابط خارجی آمریکا، در پاسخ به سؤال هاله اسفندیاری که از طریق ارتباط ویدئویی در این نشست حاضر بود، درباره آثار داخلی و خارجی احتمال عدم موفقیت مذاکرات هسته‌ای گفته بود که اگر با وجود تلاش‌های ما برای تعامل، این تلاش‌ها بی‌نتیجه بماند، مردم ایران فرصت خواهند داشت تا 16 ماه دیگر که انتخابات پارلمانی در ایران برگزار می‌شود، به این عملکرد ما پاسخ دهند.

اما این سخن ظریف در رسانه‌های تندرو این‌گونه تحریف شد که ظریف گفته است اگر مذاکرات به نتیجه نرسد دوستان ما در انتخابات مجلس شکست خواهند خورد! تندروها نه تنها حاضر به قبول توضیحات وزیر خارجه درباره ترجمه ناقص و تحریف شده سخنانش نشدند بلکه وعده دادند که متن سخنان وزیر خارجه را منتشر خواهند کرد اما از آن روز تاکنون این متن منتشر نشده لیکن حملات به وزیر خارجه بر مبنای این سخنان ادامه دارد.

ماجرای واقعی کمپین سینماگران

بعد از بازگشت رئیس جمهوری و هیأت همراه از نیویورک خبری منتشر شد مبنی بر اینکه 6 سینماگر جهانی ایران با راه‌اندازی کمپینی خطاب به افکار عمومی جهان خواستار توجه جهانیان به این موضوع شدند که هر نوع توافقی از جانب غرب با ایران بهتر از عدم توافق است اما گروه تخریب‌گران اهداف کمپین را تحریف کرده و نوشتند که خطاب سینماگران افکار عمومی داخلی بوده و وزارت خارجه نیز این کمپین را راه‌اندازی کرده است.

این در حالی است که وزارت خارجه از راه‌اندازی کمپین حمایت کرد و محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما و یکی از امضاکنندگان کمپین هم به خبرگزاری ایسنا گفت: «این کمپین با هماهنگی دستگاه‌های دیپلماسی کشور و برای دفاع از حقوق شناخته‌شده هسته‌ای کشورمان تنظیم شده است تا از ظرفیت چهره‌های موفق سینمای ایران در خارج از کشور در جهت تقویت دیپلماسی عمومی استفاده شود.»

او در پاسخ به اینکه جمله‌ای در بیانیه آمده که برخی‌ها را در داخل به مخالفت واداشته است‌، جایی که گفته شده «هر توافقی بهتر از عدم توافق است»، پاسخ داد: «اولاً جدا کردن و درشت کردن یک جمله از متنی که در آن شرایطی نیز برای مذاکره ذکر شده است کار صحیحی نیست چون این‌ها با هم معنا می‌دهند. دوماً از متن انگلیسی بیانیه و ترکیب امضاکنندگان کاملاً مشخص است که این نامه خطاب به طرف غربی‌ نوشته شده است و هدف آن آشنا کردن افکار عمومی جهان با مسئولیت خطیری است که به عهده طرف‌های مذاکره‌کننده غربی است و همچنان معتقدیم هر توافقی با ایران برای غربی‌ها بهتر از عدم توافق است. بدیهی است اگر می‌خواستیم پیامی برای داخل داشته باشیم‌، متن را فارسی منتشر می‌کردیم و از بزرگان دیگری از سینما می‌خواستیم ما را همراهی کنند.»

انتهای پیام

کد N531459