تدریس کتاب‌های مذهبی آموزش و پرورش عربستان در مدارس داعش

براساس گزارش‌ یک روزنامه انگلیسی، داعش به شکل مستقیم از کتاب‌های مذهبی آموزش و پرورش عربستان برای آموزش کودکان در مناطق تحت کنترل خود استفاده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه ایندیپندنت موج گسترده‌ای از خشم نسبت به رجال مذهبی عربستان که بسیاری بر این گمان‌اند که آنها پشت پیدایش گروه‌های تروریستی و در راس آن‌ها گروه تروریستی داعش هستند، شکل گرفته است.

براساس مقاله‌ای که پاتریک کوپرن، در این روزنامه منتشر کرد، عموم مردم عربستان بهتر از هر فرد دیگری می‌توانند میزان مشارکت تفکرات وهابی رجال دینی وهابیت و سیستم آموزش و پرورش وهابی عربستان را در پیدایش و رشد این گروه‌های تکفیری ارزیابی کنند.

براساس مطالعات تحلیلی فواد کاظم، پژوهشگر مرکز تحقیقات دانشگاهی شیعیان در لندن، که به بررسی آراء و نظرات عربستانی‌ها نسبت به گروه تروریستی داعش پرداخته است، شباهت زیادی میان وهابیت در عربستان و ایدئولوژی داعش وجود دارد و براساس نظر کوپرن این نزدیکی تا جایی است که داعش از کتاب‌های درسی عربستان برای آموزش در مناطق تحت تصرف خود استفاده می‌کند.

بررسی نظراتی که عربستانی‌ها در توییتر گذاشته‌اند نشان می‌دهد که آن‌ها سیستم آموزش و پرورش و سیاست مذهبی رجال دینی خود را به خاطر اشاعه تفکرات تندروی دینی سرزنش می‌کنند و این مساله داستان فیصل شامان العنزی، پزشک عربستانی که به گروه داعش در عراق پیوست را یادآوری می‌کند.

انتهای پیام

کد N531251