یک نظرسنجی نشان داد:

نزدیک به 70 درصد از روس‌ها دیدگاه منفی نسبت به اتحادیه اروپا دارند

براساس یک نظرسنجی جدید تعداد روس‌هایی که خواهان نزدیک شدن این کشور به اروپا هستند به نسبت گذشته بسیار کاهش یافته و به 16 درصد رسیده و حدود 70 درصد از آنها دارای دیدگاه منفی نسبت به اتحادیه اروپا هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی پراودا، این در حالی است که در سال‌های نخست قدرت گرفتن ولادیمیر پوتین اکثریت روس‌ها حامی در پیش گرفتن مسیر اروپا توسط این کشور بودند.

در سال 1999 هنگامی که ولادیمیر پوتین به مقام نخست وزیری روسیه رسیده بود 65 درصد از مردم این کشور بر این عقیده بودند که مسکو باید زمانی در آینده به دنبال پیوستن به اتحادیه اروپا باشد. با این حال حدود 4 سال پیش این رقم کاهش چشمگیری را تجربه کرد و ماه گذشته میلادی نظرسنجی یک مرکز روسی نشان داد که این میزان رکورد جدیدی را در کاهش تجربه کرده و به 16 درصد رسیده است.

همچنین به دنبال بحران میان روسیه و اروپا بر سر اوکراین نظر روس‌ها نسبت به اتحادیه اروپا بسیار منفی شده است.

براساس یک نظرسنجی که مرکز لوادای روسیه انجام داده تعداد روس‌هایی که دارای دیدگاه مثبت نسبت به اتحادیه اروپا هستند به 19 درصد رسیده است در حالی که یک دهه پیش این میزان برابر با 75 درصد بود. در عین حال این نظرسنجی نشان می‌دهد که تعداد روس‌هایی که دارای دیدگاه منفی نسبت به اتحادیه اروپا هستند بسیار افزایش یافته و به 68 درصد رسیده است در حالی‌که در اواخر سال 2003 این میزان برابر با 10 درصد بود.

در دهه گذشته تعداد روس‌هایی که دیدگاه مثبت درباره اتحادیه اروپا داشتند همواره بالای 50 درصد بوده و تنها استثنای برای این مساله، زمان جنگ کوتاه روسیه در سال 2008 با گرجستان بود که موجب انتقاد شدید اروپا و دولت‌های غربی شد.

همچنین در یک دهه گذشته همواره میزان روس‌هایی که دیدگاه منفی به اروپا داشتند بین 10 تا 30 درصد در نوسان بوده است و نظرسنجی مرکز لوادا نشان می‌دهد که رکورد جدیدی در این زمینه ثبت شده است.

اعتراضاتی که چندی پیش در اوکراین رخ داد به سبب تصمیم دولت سابق این کشور به منظور خودداری از انعقاد قرارداد همکاری با اتحادیه اروپا بود. این اعتراضات اگرچه باعث سقوط دولت حامی مسکو در این کشور شد اما مسکو را واداشت تا شبه جزیره کریمه را از اوکراین گرفته و به خاک خود ملحق کند و همچنین باعث بروز درگیری‌های داخلی در شرق اوکراین میان نیروهای دولتی و جدایی طلبان شد.

انتهای پیام

کد N531245