خواسته قوه قضاییه از وزارت ارتباطات جلوگیری از وقوع فساد در فضای مجازی است

حجت‌الاسلام و المسلمين غلامحسين محسني‌ اژه‌اي

... سخنگوی دستگاه قضایی گفت: بین قوه قضاییه و مجلس همکاری‌های لازم وجود دارد و موردی که این همکاری نبوده باشد، در ذهن من نیست.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی در مورد اینکه نمایندگان مجلس گله‌مند هستند که قوه قضاییه با قوه مقننه همکاری مناسبی ندارد شما همکاری بین قوه قضاییه و مجلس را چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: قوه قضاییه با مجلس در خصوص لوایحی که از ناحیه قوه قضاییه داده می‌شود نهایت همکاری را دارد. همچنین طرح‌هایی هم که مطرح می شود را اگر مربوط به قوه قضاییه باشد همکاری‌های لازم را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: برای مثال سازمان بازرسی کل کشور و کمیسیون اصل 90 با یکدیگر همکاری دارند و مواردی که نیاز به تحقیق و تفحص است بین آن‌ها همکاری صورت می‌گیرد؛ بنابراین مورد خاصی که همکاری کم شده باشد در ذهن من نیست.

خبرنگاری با اشاره به بورسیه‌های غیرقانونی که در دولت قبل صورت گرفت از سخنگوی دستگاه قضا پرسید که ثابت شده از این اسامی 3 هزار و 700 نفری که اعلام شد بورسیه 2 هزار نفر مشکل نداشته آیا شکایتی از سوی این افراد به قوه قضاییه واصل شده است یا خیر؟ که محسنی اژه‌ای گفت: نامه‌ای که همان موقع منتشر شد را وزارت علوم رد کرد. تا زمانی که شکایت خصوصی در این راستا صورت نگیرد این موضوع دنبال نمی‌شود. ممکن است سند طبقه‌بندی شده باشد که آن یک بحث دیگر است اما از این حیث که کسی مدعی است که حیثیت آن مورد لطمه وارد شده باید خود فرد شکایت کند.

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در رابطه با فروش اقساطی لیزینگ خودرو کلاهبرداری‌های زیادی صورت گرفته است آیا در قوه قضاییه پرونده‌هایی در این راستا تشکیل شده و قوه قضاییه با آن‌ها برخورد می‌کند یا خیر خاطرنشان کرد: از مردم خواهش می‌کنم که در رابطه با این گونه مسائل دقت لازم را انجام دهند. پرونده‌هایی که در این راستا به قوه قضاییه ارسال می شود را ما رسیدگی می‌کنیم. در واقع نوع شکایت‌ها به نحوی است که آن شرکتی که تعهد می کند موجودی لازم را برای پرداخت ندارد و در این صورت است که برای مردم مشکل به وجود می‌آید. پرونده‌ای در این زمینه در دستگاه قضایی مطرح است.

خبرنگاری با اشاره به پرونده بیمه توسعه از سخنگوی دستگاه قضا پرسید که این پرونده در چه مرحله‌ای قرار دارد که محسنی اژه‌ای گفت: این موضوع دارای دو بخش است که یکی از آن‌ها در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بررسی می‌شود و دیگری که عنوان اتهامی دارد در شعبه 15 مطرح است؛ بنابراین امیدواریم آن بخشی که در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی است در رفع مشکل مردم تسریع بخشد.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در رابطه با تخریب فضای سبز استان تهران و تبدیل آن به برج‌های مسکونی و اینکه دادستان در رابطه با این موضوع ورود پیدا نمی‌کند گفت: این موضوع دارای سه بخش است. اول اینکه مواردی وجود دارد که فاقد مجوز است و قوه قضاییه وارد می‌شود. مورد دیگری که وجود دارد مربوط می‌شود به مواردی که مجوز دارد اما غیرقانونی بوده و مورد سوم موضوع اختلاف مطرح است که ابتدا باید اختلاف برطرف شود و تا زمانی که اختلاف بین هر دو مرجع که دارای رسمیت هستند وجود دارد تخریب امکان‌پذیر نیست.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر اینکه نمایندگان مدعی هستند که پرونده‌هایی که به قوه قضاییه ارجاع شده رسیدگی نمی‌شود؛ برای مثال پرونده شکایت از رییس جمهور یا تحقیق و تفحص. در حالی که این موارد تصریح قانونی دارد که خارج از وقت مورد رسیدگی قرار گیرد، خاطرنشان کرد: اگر پرونده‌ای به دستگاه قضایی ارسال شود و دیر رسیدگی شود بله این اعتراض درست است اما پرونده‌هایی وجود دارد که اگر هر ناظری به آنجا برود مشاهده می‌کند که پرونده‌ها در حال بررسی هستند. تعدادی از پرونده‌ها زمان می‌برد لذا اینکه بگوییم رسیدگی نمی‌شود اشتباه است.

وی ادامه داد: در مورد برخی از مصداق‌هایی که بیان کردید پرونده‌ قضایی تشکیل نشده است اما پرونده‌هایی که قضایی می‌شود حتما رسیدگی خواهند شد که برای برخی از این پرونده‌ها کیفرخواست و حکم نیز صادر شده است. بنابراین پرونده‌هایی که از مجلس به قوه قضاییه ارسال می‌شود مورد عنایت و اهتمام است. لکن برخی از آن‌ها وقت‌گیر است به خصوص پرونده‌هایی که از سوی کمیته تحقیق و تفحص است زیرا اسناد و مدارکی که ارسال می‌شود را قاضی باید بررسی کند.

خبرنگاری سوال خود را این گونه مطرح کرد که شما نامه‌ای به وزیر ارتباطات در رابطه با فیلترینگ نوشته‌اید اما رییس دستگاه قضا چندی پیش گفتند که موافق فیلترینگ فضای مجازی نیست که محسنی ‌اژه‌ای گفت: این گونه که شما می‌گویید نیست. رییس دستگاه قضا چه موضع گیری کردند که شما چنین برداشتی کرده‌اید؟ همه ما قائل هستیم که از فناوری نوین و تکنولوژی باید بیشترین بهره را ببریم. در فضای مجازی هم مسائل مجرمانه و غیرمجرمانه وجود دارد که وظیفه قوه قضاییه این است که در صورت بروز مسایل مجرمانه جلوی آن را بگیرد. می‌خواهد این امر در فضای مجازی باشد یا غیرمجازی. جرایمی که مشهود باشد هم وظیفه قوه قضاییه و هم مطالبه مردم است که جلوی آن گرفته شود. برخی از جرایمی که در فضای مجازی صورت می‌گیرد میلیون‌ها نفر در مقابل این جرم قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: خواسته قوه قضاییه از وزارت ارتباطات این است که کاری کند تا از فساد و جرم جلوگیری شود. همچنین اخیرا جلسه‌ای با برخی از وزرا تشکیل شد و آن‌ها گفته‌اند که نهایت تلاش را می‌کنیم و هیچ محدودیتی برای هزینه پول و بستن قراردادها برای جلوگیری از این گونه فضاها نداریم. بنابراین امیدواریم بتوانند از فساد در فضاهای مجازی جلوگیری کنند.

ادامه دارد...

کد N531195