ظریف در دیدار نخست وزیر پیشین فرانسه:

طرف مقابل اراده خود را برای رسیدن به توافق نشان دهد

سیاست خارجی

موضوع سوریه راه‌حل نظامی ندارد و از طریق سیاسی می‌توان این مساله را حل کرد/متاسفانه تا کنون زیاده‌خواهی‌ها در برخی اعضای طرف مقابل مانع رسیدن به توافق بوده است/ کسانی که دنبال حذف دولت سوریه هستند باید متوجه باشند که در این صورت داعش جایگزین خواهد شد.

دومنیک دو ویلپن، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه پیشین فرانسه که به ایران سفر کرده است، با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزار ش ایلنا، محمدجواد ظریف در این دیدار با اشاره به مذاکرات هسته‌ای تصریح کرد: این مذاکرات به مرحله حساسی رسیده و جمهوری اسلامی ایران پیشنهادات متعددی را روی میز ارائه کرده است؛ اکنون نوبت طرف مقابل است که اراده خود را برای رسیدن به توافق نشان دهد. متاسفانه تا کنون زیاده‌خواهی‌ها در برخی اعضای طرف مقابل مانع رسیدن به توافق بوده است.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: روابط جمهوری اسلامی ایران و فرانسه می‌تواند در حوزه‌های مختلف گسترش یابد.

او در رابطه به سفر هیات اقتصادی فرانسه به ایران اشاره کرد که با مخالفت آمریکایی‌ها روبه‌رو شد.

ظریف درباره تحولات سوریه تاکید کرد: موضوع سوریه راه‌حل نظامی ندارد و از طریق سیاسی می‌توان این مساله را حل کرد.

وی افزود: این مردم سوریه هستند که می‌توانند در خصوص سرنوشت خود تصمیم بگیرند و در هر راه‌حلی بایستی نقش مردم و دولت کنونی کشور را نیز در نظر گرفت. کسانی که دنبال حذف دولت سوریه هستند باید متوجه باشند که در این صورت داعش جایگزین خواهد شد.

دومنیک دو ویلپن، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه پیشین فرانسه نیز در این دیدار توافق نهایی بین ایران و 1+5 در موضوع هسته‌ای را با اهمیت خواند و تاکید کرد در صورتی که توافق نهایی هسته‌ای صورت گیرد این موضوع روی کل خاورمیانه تاثیر خواهد گذاشت.

او تصریح کرد: غرب در قبال گسترش افراطی‌گری در خاورمیانه اشتباهاتی داشته است و اکنون از این که جوانانی از کشورهای غربی در جبهه داعش در حال جنگ هستند بسیار نگران است.

کد N531132