محسنی‌اژه‌ای در نشست خبری:/2/

2 نفر از خبرنگاران واشنگتن پست آزاده شده‌اند/آزادی نفر سوم صحت ندارد

سیاست داخلی

در خصوص موجودی بابک زنجانی در بانک‌های تاجیکستان و مالزی و آنچه که خود متهم به آن اشاره کرده بود، چیزی اثبات نشده چرا که خود او ادعا داشت مقادیری ارز در این بانک‌ها دارد. البته این مبالغ در حد خیلی ناچیز بوده که تاثیری در روند پرونده او نداشته است.

سخنگوی قوه قضاییه با اعلام آزادی دو نفر از خبرنگاران روزنامه واشنگتن پست تاكید كرد: این پرونده همچنان در حال رسیدگی است و آزادی سومین نفر از این پرونده صحت ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در هفتادومین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین جزئیات پرونده ریحانه جباری گفت: اگر همه ملزم به قانون باشیم به چنین مشکلاتی برنخواهیم خورد. قصاص یکی از قوانین مبین اسلام و یک حق مشخص برای اولیای دم است که اگر اولیای دم تقاضای قصاص نداشته باشند پرونده با عنوان دیگری بررسی می‌شود و چنانچه تقاضای قصاص داشته باشند و جرم ثابت شده و به قطعیت برسد چنانچه که در دیوان عالی اینگونه پرونده‌ها به دقت بررسی می‌شود تقاضا رسیدگی و در صورت بی‌نتیجه ماندن پادرمیانی‌ها برای رضایت، حکم قصاص انجام می‌شود.

وی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود بعضی علمای دینی نظری متفاوت درباره پرونده ریحانه جباری دارند مطلبی نیست که در حکم تغییر ایجاد کند چراکه علما و مراجع دینی حکم تعیین نمی‌کنند. اکنون پرونده در مقام درخواست رضایت از اولیای دم و از آنجایی که چندین نوبت به محکوم وقت داده شده است که آخرین بار آن به مدت 10 روز اعلام شده اگر نتواند رضایت را جلب کند، حکم اجرا می‌شود.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به برخی تبلیغات و اخبار برخی رسانه‌ها اظهار داشت: متاسفانه طی چند وقت اخیر برخی رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی تاخیر در احکام را نتیجه فشار خود عنوان می‌کردند که چنین نیست و هیچ ارتباطی با این موضوعات ندارد. ما پیشتر نیز گفته بودیم اگر در این پرونده طرفین به مصالحه رسیدند چه خوب. کما اینکه قبل‌تر نیز پرونده‌هایی را عنوان کردیم که طی آن اولیای دم به بخشش محکومان رضایت داده بودند.

محسنی اژه‌ای درباره آخرین وضعیت آیین دادرسی نیز توضیح داد: یکی از سیاست‌هایی که قوه قضاییه دنبال می‌کند آن است که حتی‌المقدور قضازدایی و از مجازات بدل از حق، ساده‌تر کردن فرآیند دادرسی و همچنین در مقام اجرا حتی‌المقدور برای خانواده محکومان مسائلی جهت بازگشت به جامعه فراهم شود. لذا اجازه دهید که آیین دادرسی و همچنین آیین‌نامه‌های مربوط به آن به نتایج نهایی رسیده تا اطلاعات تکمیلی و دقیق‌تری از آن را در اختیار رسانه‌ها قرار دهیم.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین درباره پرونده‌های زمین‌خواری که گفته می‌شود رسیدگی به برخی از آنها یک تا چند سال طول می‌کشد و همچنین فسادهای اداری خاطرنشان کرد: فساد اداری به دو شکل تعبیر می‌شود که اگر صرف تخلف باشد دستگاه قضایی ورودی به آن نخواهد داشت و خود دولت و دستگاه‌های ذی‌ربط آنها برحسب نیاز به مسئله ورود می‌کنند اما چنانچه جرمی صورت گرفته باشد یا اینکه جرم صورت گرفته جنبه قضایی داشته باشد دستگاه قضایی به عنوان مدعی‌العموم وارد پرونده می‌شود.

وی افزود: پرونده‌های زمین‌خواری به چند دسته تقسیم می‌شوند؛ اول آنکه اگر اختلافات بر سر یک پرونده زمین‌خواری بین دو دستگاه دولتی و شهرداری باشد سبب می‌شود که سیر رسیدگی به پرونده طولانی شود چراکه اول نیاز است دعوا و اختلاف قبلی دو دستگاه بر سر زمین حل شده و سپس قوه قضاییه به پرونده ورود کند. البته در مواردی است که رسیدگی به پرونده‌های زمین‌خواری به لحاظ زمانی طول بکشد که امیدواریم چنین موانعی هر چه سریع‌تر برطرف شود.

سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با همین موضوع به گفت‌وگوی اخیر خود با معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اشاره کرد و ابراز داشت: ایشان طی گفت‌وگویی که با من داشتند، اعلام کردند تعدادی حکم قلع‌وقمع موجود است که قاضی پرونده آن را نیز ابلاغ کرده ولی هنوز اجرایی نشده و تقاضا دارم هرچه زودتر این احکام اجرایی شود و ما نیز در پاسخ به درخواست ایشان قول پیگیری داده‌ایم.

محسنی اژه‌ای درباره آخرین توضیحات پرونده بیمه توسعه نیز تاکید کرد: این پرونده در شعبه 15 دادسرای انقلاب اسلامی در حال رسیدگی است که یک بخشی از آن نیز در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با حضور هر سه قوه و به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور مورد بررسی قرار می‌گیرد. امیدواریم در این ستاد اقدامات لازم در خصوص این مسئله صورت بگیرد و ضمن رسیدگی به خسارات وارد شده چنانچه جرمی نیز صورت گرفته به آن رسیدگی و با تخلفات و جرایم در این پرونده برخورد صورت بگیرد.

معاون اول قوه قضائیه همچنین در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود بابک زنجانی از لیست تحریم‌های بین المللی علیه ایران خارج شده است، عنوان كرد: چنین خبری را فقط شنیده‌ام و اطلاعات دقیقی درباره آن ندارم اما در خصوص موجودی بابک زنجانی در بانک‌های تاجیکستان و مالزی و آنچه که خود متهم به آن اشاره کرده بود، چیزی اثبات نشده چرا که خود او ادعا داشت مقادیری ارز در این بانک‌ها دارد. البته این مبالغ در حد خیلی ناچیز بوده که تاثیری در روند پرونده او نداشته است.

وی اضافه كرد: با این وجود برخی اموال غیرمنقول و دارایی‌های زنجانی در کشورهای منطقه و همسایه مورد شناسایی قرار گرفته که وکلای پرونده نیز در جریان آن قرار دارند.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: با توجه به اینکه ادعاهای بابک زنجانی درباره دارایی‌های خارج از کشور هنوز به اثبات نرسیده، تحریم‌ها در روند پرونده تاثیری ندارد ولی چنانچه که ادعاهای او اثبات شود تحریم‌ها در روند پرونده تاثیرگذار خواهد بود.

محسنی اژه‌ای همچنین درباره همکاری قوه قضاییه با مجلس نیز بیان کرد: دستگاه قضایی با مجلس همکاری‌های لازم را در بخش‌های مختلف همچون لوایح ارسالی قوه قضاییه به مجلس پرونده‌های تحقیق و تفحص و همچنین طرح‌های ارسالی مجلس به قوه قضاییه نهایت همکاری را دارد و مورد خاصی مبنی بر نبود همکاری بین دو قوه دیده نمی‌شود.

معاون اول قوه قضاییه همچنین درباره آخرین جزئیات پرونده خبرنگاران واشنگتن پست یادآور شد: این پرونده همچنان در حال رسیدگی است که تاکنون دو نفر از این خبرنگاران آزاد شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه آزادی سومین نفر از این پرونده صحت ندارد، گفت: فرد اول از این پرونده در همان روزهای ابتدایی و فرد دوم نیز بعدتر از او آزاد شده و تا به امروز خبری مبنی بر آزادی سومین نفر صحت ندارد.

کد N530846