استراق سمع از عبدالله گل تایید شد

وزیر علوم، صنعت و تکنولوژی ترکیه گفت، استراق سمع از رئیس جمهوری سابق به تایید رسیده و مساله به دادستان ترکیه واگذار شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از آژانس خبری آنادولو، فکری ایشیک، وزیر علوم، صنعت و تکنولوژی ترکیه با اعلام این ادعا که کارشناسان شورای تحقیق تکنولوژیک و علوم، یک نرم افزار رمزگشایی را طراحی کردند تا اقدامات "دولت موازی" فتح‌الله گولن، روحانی مخالف دولت آنکارا را رصد کنند، گفت: کارشناسان این شورا با بازگذاشتن عمدی برخی از خطوط در تلفن‌های همراه رمزگذاری شده و از طریق یک شکاف امنیتی اقدام به شنود مکالمات تلفنی کردند. اگر نرم افزار رمزگذاری در خدمت پلیس و دستگاه قضا نبود، استراق سمع امکان پذیر نبود.

این وزیر متعهد شد دولت تمامی اقدامات را برای مقابله با شنود مکالمات انجام می‌دهد و از طریق محدود کردن نرم افزارها و سخت افزارهای شنود، به کم‌تر شدن شکاف امنیتی کمک می‌کند.

به عنوان بخشی از این اقدامات، توجه به سمت مساله عدم اعطای مجوز برای استفاده از دستگاه‌های شنود در همان اماکنی که رمزگذاری صورت می‌گیرد، معطوف شده است و همچنین شورای امنیت ملی تشخیص خواهد داد که چه کسانی از تلفن‌هایی با دستگاه شنود استفاده کنند.

انتهای پیام

کد N530814