روحانی:مردم روستا مثل قلب تهران انتخابات را دنبال می‌کردند و حماسه‌ی بزرگ 24 خرداد را آفریدند

حسن روحانی,خانوار روستایی

ایسنا نوشت:

حجت‌الاسلام والمسمین حسن روحانی، با بیان اینکه روستاها از نظر فرهنگی باید مراکز توریستی در کشور باشند، گفت: این کار نیاز به سرمایه‌گذاری دارد چرا که توسعه‌ی روستاها امری لازم است و می‌تواند توسعه شهری را پایدار کند.

رئیس جمهور در اولین همایش ملی روز روستا با اشاره به ظرفیت گردشگری روستاهای کشورمان گفت: وقتی سخن از روستا به میان می‌آید فقط بخش کشاورزی آن را می‌بینیم و بقیه بخش‌ها کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد اما اگر روستا و معماری روستا همانطور بماند و در کنارش تسهیلات لازم برای مردم روستا در نظر گرفته شود می‌تواند جاذبه‌ی توریستی بسیار بالایی برای مردم داخل و خارج باشد.

روحانی با بیان این که روستاهای کشورمان زیبایی‌های معنوی فراوان دارند از جمله پوشش، ارتباطات اجتماعی، مراسم عزاداری و عروسی و غیره گفت:‌ منظور من از توریست این نیست که فقط از خارج بیاید چرا که بسیاری از جوانان شهری ما از آداب و رسوم روستاهای کشورمان بی‌اطلاع و کم اطلاع هستند.

روحانی با اشاره به این که وقتی کلمه‌ی روستا را به زبان می‌آوریم ممکن است از دید غیرروستایی‌ها اقتصاد و تولید و کشاورزی به ذهن برسد اما برای کسی که خود روستایی است، روستا مفهوم فرهنگی نیز دارد، گفت: روستا یعنی جمعی که با هم تعامل و همزیستی مسالمت آمیز و برادرانه دارند و روستا یعنی مکانی بی‌غل و غش، پاک و با صفا و با صداقت که وفای به عهد و ادای امانت و ایمان سرشار به خداوند و پیامبر (ص) در آن مشاهده می‌شود و روستا جایگاهی است که مسیر تلاش و کار و فداکاری به خوبی در آن مشاهده می‌شود.

رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره به این که بسیاری از بزرگان، شعرا، فلاسفه و مراجع تقلید و بزرگان سیاسی ما از مشروطه و انقلاب اسلامی اهل روستا بوده‌اند گفت:‌ روستا تنها ذخیره برای بخش کشاورزی یا مواد غذایی نیست بلکه در روستا ذخایر بزرگ فرهنگی و آداب و سنن قوی اسلامی و ایلامی نهفته است.

روحانی با اشاره به نقش روستا در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت:‌ امروز روستای فردو نمادی از فناوری صلح آمیز هسته‌یی ما است که نامش در همه اسناد و مدارک وتاریخ بین‌الملل تحت عناوین مختلف ثبت شده است .

روحانی با اشاره به این که روستای فردو با جمعیت حدود هزار نفر بیش از صد شهید تقدیم ایران کرده است و مجموعه دهستان آن 2 هزار جمعیت دارد که همیشه در جبهه‌های جنگ 500 نفر رزمنده داشته است گفت:‌ روستاها پیشتاز در 8 سال دفاع مقدس و مرزداری و مرزبانی کشور بوده‌اند.

روحانی با اشاره به اهمیت روستاهای واقع در مرزهای ایران گفت: به معاونت روستایی توصیه می‌کنم که کار ویژه‌ای علاوه بر توسعه‌ی روستایی برای روستاهای مرزی انجام شود.

او در ادامه به اهمیت استفاده از ظرفیت گردشگری در روستاها و همچنین به مشکلات دریاچه‌ی ارومیه اشاره کرد و گفت: باید به طبیعت برسیم و اگر مشکلی برای جنگل‌ها پیش آمد باید با عجله خود را برسانیم؛ مثل طبیب که خود را بالای سر بیمار می‌رساند چرا که اگر آب و درخت و مراتع را از دست بدهیم قابل خریدن نیستند و نمی‌توان به راحتی با پول آنها را دوباره به دست آورد.

رئیس جمهور با اشاره به این که یکی از امتیازات مهم روستا هوای پاک است، گفت: روستا طبیعت سالم‌تر و مردم بانشاط‌تر و مقاوم‌تری دارد البته این دولت برای بهداشت و سلامت روستا برنامه‌ریزی کرده و مخارجی که هر شهری برای درمان خود در بیمارستان دولتی پرداخت می‌کند برای روستایی‌ها و شهرهای کوچک نصف آن شده است بنابراین قدم به قدم موضوع بهداشت روستایی و درمان روستاییان به عنوان یک اولویت مد نظر دولت‌ خواهد بود.همچنین مساله‌ی گسترش بیمه وخانه‌ی بهداشت نیز مورد توجه ماست.

رئیس جمهور با اشاره به این که روستاییان به لحاظ سیاسی حتی بیشتر از شهرنشینان مشارکت داشته و تاثیرگذارند، گفت: وسایل ارتباط جمعی امروز باعث پیوند شهرها به روستاها و کشورها به دنیا شده است. همانطور که در انتخابات سال گذشته شاهد بودیم مردم روستا مثل قلب تهران به خوبی انتخابات را دنبال می‌کردند و حماسه‌ی بزرگ 24 خرداد را آفریدند.

روحانی گفت: در تاثیرگذاری و مشارکت روستاییان در مسائل سیاسی به این نکته اشاره می‌کنم که این منتخب کوچک شما در برخی از روستاهای کشور صد در صد رای آورده است و تعجب می‌کنم یک روستای دور افتاده که تمام رای آن 96 نفر است همه افراد آن به یک فرد رای دادند و این نشان دهنده‌ی این مطلب است که روستای امروز ، روستای دیروز نیست و روستائیان ما امروز کاملا در تحولات سیاسی مشارکت می‌کنند.

روحانی با اشاره به این که امروز در روستا،رادیو و تلویزین،ماهواره و اینترنت وجود دارد، گفت: تعداد زیادی روستایی وبلاگ نویس داریم و همچنین بسیاری از آنها صفحات اینترنتی دارند. همین‌طور بسیاری از شاگرد اول‌های دانشگاههای ما از روستاهای مختلف هستند.

روحانی با بیان این که پس امروز باید قدردان روستائیان باشیم، گفت: بسیار تاسف‌بار است که روستاهای ما کم کم از درون تهی و خالی شوند و جوانان ونیروهای فعال آن به شهرهای بزرگ بروند و روستاها با پدر و مادر پیر باقی بمانند. پس مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی ما دلیل این موضوع را بررسی کنند.

روحانی با تاکید بر این که اگر می‌خواهیم توسعه‌مان پایدار باشد باید سهم قابل ملاحظه‌ای برای توسعه روستایی در نظر بگیریم، گفت: نباید روستاها تخلیه شوند. چرا که روستا زیربنای تولید در جامعه است و نباید خدای نکرده به باری برای شهرها تبدیل شود چرا که همواره روستاها بار مسئولیت شهرها را به دوش داشته‌اند.

رییس‌جمهور با اشاره به نقش برجسته روستاییان و عشایر در دوران دفاع مقدس، گفت که ایستادگی مردم روستاها و شهرهای کوچک دشمن را از تحرک باز داشت.

رییس‌جمهور گفت: در جنگ تحمیلی همه ملت مقاومت کردند اما روستاییان و عشایر نقش برجسته‌ای داشتند و در واقع روستاها پیشتاز در انقلاب، دفاع مقدس و مرزبانی و مرزداری کشور هستند.

او گفت: روستاییانی که در مرزهایی ایران سکونت دارند، مرزبان و حافظ مرزهای این سرزمین هم هستند؛ همان‌گونه که در دفاع مقدس روستاها و شهرهای کوچکی که مقاومت و ایستادگی بیشتر داشتند به خوبی دشمن را از تحرک باز داشتند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه مرزبانان و مرزداران ثواب مجاهد در راه خدا را دارند، به معاونت توسعه روستایی توصیه کرد که کار ویژه‌ا‌ی برای روستاهای مرزی انجام شود.

 


45231

 

کد N530221