از سرگیری مذاکرات غیر مستقیم حماس-اسرائیل پس از تعطیلات عید قربان

اسراييل,حماس,غزه

حماس از آغاز دور جدید مذاکرات غیرمستقیم با اسرائیل پس از تعطیلات عید قربان در قاهره خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صلاح البردویل، از اعضای کمیته مرکزی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در گفتگو با خبرگزاری والرأی فلسطین وابسته به این جنبش گفت: دور جدیدی از مذاکرات غیرمستقیم میان فلسطین و اسرائیل احتمالا پس از تعطیلات عید قربان در قاهره آغاز خواهد شد.

البردویل زمان دقیقی را برای این مذاکرات اعلام نکرد اما پیشتر منابع فلسطینی تاکید کرده بودند که مذاکرات بعد از تعطیلات از سرگرفته می‌شود.

البردویل گفت: دور اخیر گفتگوهای غیرمستقیم که در قاهره انجام شد، آتس‌بس را قطعی کرد. توافق بر سر دستور کار مذاکره‌های غیرمستقیم با اسرائیل انجام شده و طبق دستور جلسه در این دور موضوعات احداث بندر و فرودگاه در غزه و آزادی اسرا بررسی خواهد شد.

دو طرف فلسطینی و اسرائیلی در 26 اوت با نظارت مصر مذاکراتی انجام دادند که به آتش‌بس منجر شد و به این ترتیب جنگ 51 روزه که به کشته شدن 2157 فلسطینی و زخمی شدن بیش از 10 هزار تن انجامید، به پایان رسید.

در توافقنامه آتش‌بس بر بازگشایی همزمان مسیرهای تجاری غزه و رسیدگی به دیگر موارد اختلاف از جمله تبادل اسرا و از سرگیری کار بندر و فرودگاه شهر غزه ظرف یک ماه پس از امضای توافقنامه تصریح شده بود.

وزارت امور خارجه مصر پیش از این اعلام کرده بود که دو طرف به آتش‌بس پایبند هستند و پیشنهادهای خود را ارائه داده‌اند تا مسائل کنونی مورد بحث قرار گیرد. مذاکرات غیرمستقیم در نیمه دوم ماه اکتبر جاری در قاهره انجام شود.

انتهای پیام

کد N530189