تاخیر در معرفی نخست‌وزیر یمن/القاعده مسئولیت 2 حمله به حوثی‌ها را برعهده گرفت

القاعده,نخست‌وزير,يمن

در حالی که منابع حزبی یمن به روزنامه عربستانی عکاظ اعلام کردند که شش شخصیت بارز یمنی که برای تصدی پست نخست‌وزیری نامزد شده بودند از تصدی این مسئولیت صرف‌نظر کردند، سفرای 10 کشور ناظر بر «طرح شورای همکاری خلیج فارس» درباره یمن خواهان سرعت بخشیدن به انتخاب نخست‌وزیر آتی این کشور شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از منابع حزبی یمن به این روزنامه اعلام کردند که شش شخصیت بارز یمن که برای تصدی پست نخست‌وزیری این کشور نامزد شده بودند از بر عهده گرفتن این مسئولیت انصراف دادند و این مساله مسئولان ریاست‌جمهوری و احزاب یمنی را بر آن داشت تا بررسی مساله نخست‌وزیری را به پس از عید موکول کنند و این در حالی است که برخی احزاب می‌خواهند نامزد آنها پست نخست‌وزیری را در اختیار بگیرد.

این منابع اعلام کردند که بعد از انصراف شخصیت‌های برجسته‌ای که بر سر آنها توافق شده بود مذاکرات بار دیگر آغاز شده است.

این منابع دلیل مخالفت شخصیت‌های مذکور را ترس و نگرانی از اوضاع کشور و خلأ امنیتی و حضور افراد مسلح دانستند و اعلام کردند: اوضاع کنونی مسئولان، دولت و نیروهای امنیتی جدی می‌خواهد.

منابع مذکور همچنین تعیین نخست‌وزیر توسط عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور یمن را بعید نداستند.

در همین راستا عبدالکریم المدی، نویسنده و روزنامه‌نگار یمنی اعلام کرد که تأخیر در تعیین نخست‌وزیر تنش و آشوب حاکم بر احزاب یمنی را که در تلاش برای تحقق اهداف خود هستند، نشان می‌دهد.

وی افزود: اگر خود یمنی‌ها دست به اقدامی برای وطنشان نزنند جامعه جهانی نیز هیچ اقدامی برای آنها انجام نخواهد داد.

از سوی دیگر، سفرای 10 کشور ناظر بر «طرح شورای همکاری خلیج فارس» درباره یمن سرعت بخشیدن به تعیین نخست‌وزیر را براساس معیارهای مشخص شده در توافقنامه صلح اخیر خواستار شدند.

همچنین گروه القاعده در بیانیه‌ای در صفحه خود در شبکه اجتماعی توییتر مسئولیت دو حمله به تجمع و مقر حوثی‌ها در استان‌های صنعاء و عمران در روزهای پنجشنبه و جمعه را بر عهده گرفت و اعلام کرد که این گروه روز پنجشنبه حمله‌ای را علیه تجمع حوثی‌ها در بازاری در عمران انجام داد که موجب کشته و زخمی شدن 15 تن شد و حمله دیگر روز جمعه مقر حوثی‌ها در منطقه «هبره» در صنعاء را مورد هدف قرار داده بود.

انتهای پیام

کد N530171