تحریم ۶ فرد و موسسه ایرانی لغو شد

تحریم ایران

وزارت دارایی انگلیس ۶ فرد و موسسه ایرانی از جمله دانشگاه صنعتی شریف را از فهرست تحریم های خود خارج کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پایگاه خبری وزارت دارایی انگلیس افزود: شرکت ملی نفتکش ایران، شرکت بیمه معلم، شرکت سورینت و بانک سینا از جمله موسساتی هستند که از فهرست تحریم های وزارت دارایی انگلیس حذف شدند.

این وزارتخانه در اطلاعیه ای اعلام کرد که لغو تحریم علیه این موسسات بر اساس حکم دادگاه اتحادیه اروپا مستقر در لوکزامبورگ است.

موسساتی که نامشان در این اطلاعیه آمده است، اتحادیه اروپا پیش تر با ادعای کمک به دور زدن تحریم های ایران یا ارتباط با برنامه هسته ای و تسلیحاتی تهران این موسسات وافراد را تحریم کرده بودند.

حکم دادگاه اتحادیه اروپا به نفع این موسسات 4 ژوئن(14 خرداد) تا 3 ژوئیه (12 تیرماه) امسال صادرشد.

اطلاعیه وزارت دارایی انگلیس می گوید، از آنجا که تا دو ماه بعد از صدور حکم دادگاه، تقاضای تجدید نظر نشده است، این احکام لازم الاجراست و دارایی های متعلق به فهرست اعلام شده آزاد خواهد شد.

این گزارش می افزاید : تحریم دانشگاه صنعتی شریف هم با ادعای ارتباط با برنامه های هسته ای ایران وضع شد و شامل بستن حساب های این دانشگاه در کشورهای عضو اتحادیه بود.

به گفته رئیس دانشگاه صنعتی شریف، این دانشگاه با 'یک وکیل انگلیسی علیه اتحادیه اروپا اقامه دعوی کرد و در مدت دو سال ، با نظام حقوقی اروپا علیه اتحادیه اروپا این مساله پیگیری شد و سرانجام دادگاه حدود دو ماه پیش اعلام کرد که شواهد ارائه شده اتحادیه اروپا در اثبات ارتباط این دانشگاه با برنامه های هسته ای ایران درست وکافی نبوده است.
کد N529933