در گفت‌وگو با ایسنا

قائم مقام جنبش امل در تهران:‌با همکاری ایران و عربستان اوضاع منطقه بهتر می‌شود

ايران,عربستان,لبنان,داعش

قائم مقام دفتر جنبش امل با تاکید بر حفظ وحدت ملی لبنانی‌ها گفت که وحدت موجب تفرقه گروه‌های مسلح تکفیری در این کشور است.

صلاح فحص در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ارزیابی از وضعیت فعلی لبنان و حضور داعشی‌ها در این کشور تصریح کرد: اوضاع لبنان همیشه وابسته به اوضاع منطقه است و نمی‌شود آن را از منطقه جدا دانست. اتفاقاتی که در خاورمیانه اتفاق می‌افتد به لبنان منتقل می‌شود اما درصد این انتقال متفاوت است. می‌توان گفت از سه سال پیش و از زمانی که مشکلات سوریه شروع شد، در منطقه نوعی ناامنی و بی‌ثباتی ایجاد شد و این ناامنی موجب شد خیلی از گروه‌ها از این وضعیت استفاده کرد و به موضع‌گیری بپردازند به‌خصوص در سوریه. در سوریه، غربی‌ها، آمریکا، اسراییل و برخی کشورهای عربی مخالف دولت سوریه سعی کردند تا با انجام تلاش‌هایی نظام سوریه را از بین ببرند و در این راستا به حمایت مالی، لجستیکی و نظامی از مخالفان نظام سوریه پرداختند.

او افزود: این دسته از کشورها بر این باور بودند که یکی دو هفته‌ای کار نظام سوریه تمام می‌شود اما این باور آن‌ها محقق نشد و سوریه توانست با کمک ایران، روسیه و طرفدارانش در داخل (ملت سوریه) ایستادگی کند. این کشورها بعد از ناکامی در این مساله به دنبال کارهای نظامی رفته و دو یا سه گروه را به عنوان داعش، جبهه النصره و ارتش آزاد سوریه ایجاد و به آموزش نظامی آن‌ها پرداختند و قبل از آن که بخواهند تظاهراتی را به راه بیاندازند، جنگ را شروع کردند و تقریبا از همه کشورهای دنیا هر چه تکفیری و هر چه مخالف رژیم سوریه بود، جمع شدند و علیه آن جنگیدند که متاسفانه توانستند چند شهر سوریه را اشغال کنند.

فحص ادامه داد: بر این باورم که زمینه انجام این دست از کارها قبلا فراهم شده بود. واقعیت این است که در این سه سال، ارتش سوریه با این گروه‌ها در حال جنگ بود و در این میان کمک‌هایی هم به آن‌ها داده می‌شد مثلا حزب‌الله اعلام کرد که در مرز لبنان و سوریه در مناطقی که اقلیت‌هایی از لبنانی‌ها و سوریه‌ها در آن ساکن هستند، وارد عمل می‌شود که آن‌ها توانستند مرز لبنان و سوریه را در اختیار داشته باشند و فرصت‌های زیادی را از دست گروه‌های مسلح خارج کنند. به دنبال این حوادث، آن چه در سوریه اتفاق افتاد بر لبنان هم تاثیر گذاشت و این امر را می‌توان به چند لحاظ مورد بررسی قرار داد؛ یکی از نظر ورود آوارگان سوری به لبنان بود که در حال حاضر تعداد یک و نیم میلیون سوری در لبنان وجود دارند که این آوارگان نه فقط از طرفداران دولت بلکه از طرفداران داعش هم هستند. مساله دوم این که کمک‌هایی که باید به لبنان می‌شد تا آوارگان زیر نظر دولت باشند، نشد و مساله دیگر وضعیت خود لبنان است. همان‌طور که می‌دانید لبنان در اختیار دو گروه 14 مارسی‌ها که مخالف رژیم سوریه هستند و 8 مارسی‌ها که از طرفداران دولت سوریه هستند، قرار دارد. این وضعیت باعث شد که بین طرفداران دو گروه اختلافات شدیدی ایجاد شود گروهی از 14 مارسی‌ها بر این عقیده هستند چون حزب‌الله وارد سوریه شد پس حزب الله دشمن آنان است.

وی گفت: مسائل یاد شده باعث شد دراماکنی از قبیل اردوگاه‌ها که زیر نظر دولت نیست، تسلط داعشی‌ها بیش‌تر شود. تسلط داعشی‌ها بر این مناطق به همراه کمک‌های خارجی عربی یا غیر عربی که به آن‌ها می‌رسد، موجب افزایش قدرت آنان شد و متاسفانه اختلافاتی که در لبنان وجود دارد، باعث تقویت بیش‌تر داعشی‌ها شد به گونه‌ای که کم کم با کمک برخی لبنانی‌ها و هم‌چنین با کمک برخی کشورهای خارجی، علیه ارتش جنگیدند. این باعث شد که در محل‌هایی از مناطق شیعه‌نشین لبنان بمب گذاری شود. این مجموعه هم‌چنین سعی کردند تا بین شیعیان و اهل تسنن فتنه ایجاد کنند چون اگر فتنه ایجاد شود، جنگ طایفه‌یی هم ایجاد می‌شود و به دنبال آن، آن‌ها می‌توانند خودشان را نشان دهند.

قائم مقام جنبش امل در تهران در ادامه با اشاره به ماجرای ربایش سربازان لبنانی از سوی گروه‌های مسلح بیان کرد: بعد از آزادی شهر عرسال از سوی ارتش لبنان، مشکل اسرای ارتش لبنانی ایجاد شد که هم‌چنان باقی است. گروه‌های مسلح از بین گروگان‌ها سه نفر از جمله یک سنی و دو شیعه را کشتند که البته این با هدف فتنه‌افکنی بود اما با هوشیاری رهبران شیعه لبنانی از جمله نبیه بری و سید حسن نصرالله، شعله‌های فتنه‌انگیزی خاموش شد. ما بر این باوریم که وحدت ملی لبنان موجب تفرقه این گروه‌هاست و اگر وحدت ملی در بین طوایف لبنانی باشد آن‌ها هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند. این گروه‌ها قدرت زیادی ندارد اما به واسطه اعلام کشتارها و علنی کردن آن موجبات وحشت مردم را فراهم کرده‌اند که دلیل این مساله هم پشتیبانی قوی است. آن‌ها می‌خواهند با مانور دادن، همه جهان را از خود بترسانند ولی ما سعی می‌کنیم وحدت ملی را از طرف همه کسانی که به لبنان و ملت آن عرق دارند، ایجاد کنیم.

فحص با اشاره به اوضاع منطقه و عراق و دلیل تشکیل ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با داعش نیز بیان کرد: با نگاه به اوضاع عراق و تسلط داعشی‌ها بر یک سوم خاک این کشور در عرض یک روز می‌توان به آسانی دریافت که این کار، کاری یک روزه نبوده است بلکه زمینه آن از قبل فراهم شده و داعش پیش از این برای خود طرفدارانی را ایجاد کرده است که ممکن است از چند سال پیش مقدمات این کار فراهم شده باشد. علاوه بر آن این گروه‌ها دارای پشتیبانی مالی و نظامی هستند اما از سوی چه کسانی؟ اوباما در سخنانی گفت "توقع نداشتیم آن چه که در سوریه درست شده، این‌طور شود" این یعنی آن‌ها خودشان این گروه‌ها را ایجاد و تقویت کرده‌اند. پشتیبان این گروه‌ها، بسیاری از کشورهای عربی، برخی از کشورهای اروپایی، آمریکا و اسراییل هستند این امری مسلم است ولی حال چون تیغ به گردن‌شان رسیده می‌خواهند با آن‌ها بجنگند. در عربی ضرب المثلی هست که می‌گوید "کسی که سم می‌پزد اول آن را مزه مزه می‌کند"؛ آن‌ها دارند سمی را که برای منطقه و خودشان پخته بودند، مزه می‌کنند که با مزه مزه کردن مسموم می‌شوند.

او افزود: اگرهدف جنگیدن با این گروه‌هاست اول باید دید آن‌ها چگونه زندگی می‌کنند و حیات‌شان در چیست و بعد ریشه‌های این حیات را از بین برد. حیات آن‌ها از پول است پس اول باید این حمایت‌ها قطع شود؛ وقتی که حمایت‌ها قطع شود، آن‌ها مثل بیابانی خشک می‌شوند. اما تشکیل این ائتلاف (ضد داعش) یک مانور است. آن‌ها می‌کشند؛ بله درست است می‌کشند اما خودشان می‌ترسند و آن‌قدر مرد نیستید که مردانه کار کنند. راه‌هایی هستند که می‌توان داعش را محکم ترساند. داعشی‌ها در لبنان در ماجرای اسرای ارتش از خانواده‌های این اسرا برای تحت فشار قرار دادن دولت استفاده می‌کنند البته خانواده حق دارد اما آن‌ها از این مساله برای رسیدن به اهداف خود سوء استفاده می‌کنند. این گروه‌ها افراد خیلی ضعیفی هستند اما به واسطه ابزارهایی که در اختیار دارند، سعی می‌کنند تا به آن‌چه می‌خواهند دست یابند.

قائم مقام دفتر جنبش امل در تهران درباره چگونگی ایجاد آرامش در منطقه گفت: آن چه موجب ایجاد آرامش در منطقه است ایران است و اگر ایران و عربستان بتوانند خوب با هم همکاری کنند و اختلافات‌شان را به هم نزدیک کنند، وضعیت منطقه بهتر خواهد شد. نمی‌توان وجود ایران در منطقه را نادیده گرفت. ایران یکی از قوی‌ترین قدرت‌های منطقه است.

وی درباره ریشه مشکلات موجود در منطقه تصریح کرد: مشکل درعوض کردن بشار اسد نیست؛ مشکل در برداشتن نوری مالکی نیست؛ مشکل از چند سال پیش است از زمانی که آمریکا و اسراییل به دنبال ایجاد خاورمیانه جدید هستند. چرا اسراییل به دنبال ایجاد خاورمیانه جدید است؟ و منافع اسراییل در چیست؟ واضح است اسراییل می‌خواهد برای خود و یهودیان یک کشور بسازد و برای تحقق آن فلسطینی‌ها را اخراج کند و برای این کار باید یک پشتیبانی بین‌المللی داشته باشد و بدون آن نمی‌تواند کاری از پیش ببرد. در لبنان 18 طایفه در کنار هم زندگی می‌کند. در سوریه، عراق، مصر و دیگر کشورها هم از مسیحی و مسلمان همه در کنار هم زندگی می‌کنند اما چطور می‌شود در بین همه این کشورها کشوری بیاید و بگوید که فقط من می‌خواهم یهودی‌نشین باشم؟ آن‌ها آمدند و شروع به تقسیم منطقه کردند. منطقه را نه بر اساس مسایل جغرافیای بلکه بنا بر مسایل طایفه‌یی و مذهبی تقسیم کردند و جنگ شیعه و سنی، سنی و علوی و سنی و مسیحی ایجاد کردند تا منطقه تقسیم شود و شیعیان و سنی‌ها هر یک برای خود کشوری را تشکیل دهند آن موقع اسراییل می‌گوید چرا در کل منطقه دولت‌های شیعه و سنی هست و من نباید کشور یهودی داشته باشم. متاسفانه برخی کشورهای عربی هم دارند در این توطئه‌ها همکاری می‌کنند. کسانی که ادعا می‌کنند که داعشی هستند و دولت اسلامی دارند، به هیچ عنوان به عنوان مسلمان مورد قبول ما نیستند چون اسلام این‌طور نیست و پیامبر (ص) هیچ وقت اسیری را گردن نزد و از یهودی که بر سرش اشغال می‌ریخت عیادت می‌کرد. دین ما دین اخلاق و صلح است. اسلام به کسی تجاوز نکرد. ما می‌توانیم با همه بجگیم اما نمی‌جنگیم.

او در ادامه با ابراز امیدواری نسبت به حل اختلافات ایران و عربستان و گشایش صفحه جدید در روابط دو کشور به اقدامات ایران در این زمینه اشاره کرد و افزود: ایران واقعا تا به حال اظهارات مثبتی دراین باره داشته است. در سازمان ملل محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت که صفحه جدیدی بین دو کشور ایجاد شده است. امیداوریم این داعشی‌ها که ما به آن‌ها "یهود امتی" می‌گوییم و دارند وجهه اسلام را از بین می‌برند، از بین بروند. هم‌چنین باید تاکید کرد ما همیشه مخالف 100 درصدی تقسیم عراق، سوریه و لبنان هستیم.

فحص درباره بحث ریاست جمهوری لبنان و تاخیر در انتخاب این مساله نیز گفت: رییس‌جمهور باید مسیحی باشد و هم‌چنین باید دو سوم مجلس در زمان انتخاب حضور داشته باشند و با 51 درصد از آرای نمایندگان مجلس انتخاب شود. متاسفانه نه گروه 8 مارس این تعداد نماینده را در مجلس دارد و نه 14 مارسی‌ها. به خاطر همین اختلافات وجود دارد. این اختلاف از طرف 14 و8 مارسی‌ها خیلی بزرگ است. نامزدهایی معرفی شده‌اند اما تا به حال راه‌حلی حاصل نشده است. ابتدا باید مسیحی‌ها اول به توافق برسند و یک رییس‌جمهور قوی و موفق را انتخاب کنند. در لبنان 60 درصد مسیحی‌ها طرفدار میشل عون هستند اما برخی دیگر از طوایف آن او را قبول ندارند و یا ما در جنبش امل و حزب الله سمیر جعجع را قبول نداریم. گروه‌ها باید در این اختلافات داخلی به توافق برسند تا بتوانند یک شخصیت قوی را حسب توافق انتخاب کنند. هر کسی که اجماع بر روی انجام شود و گروه‌ها بر سر آن به توافق برسد، مورد انتخاب ما هم هست. اما به طور کل رییس‌جمهور باید قوی بوده و اجماع لبنانی‌ها را داشته باشد. اما این که چه زمانی این توافق و این انتخاب حاصل می‌شود، خدا می‌داند.

وی درباره تاثیر دخالت‌های خارجی در این‌باره تصریح کرد: فکر نمی‌کنم خارجی‌ها با توجه به مساله منطقه خیلی به این مساله توجه داشته باشند. اگر ما بتوانیم به لحاظ داخلی این مساله را حل کنیم، مشکلی نخواهد بود.

فحص درباره مساله فلسطین هم گفت: تا زمانی که فلسطینی‌ها با همه متحد نشوند هیچ گاه به نتیجه نمی‌رسند.

انتهای پیام

کد N529825