نخست‌وزیر موقت لیبی: ارتش جنگ علیه تروریسم را رهبری می‌کند

نخست‌وزير,ليبي,ارتش

در حالی که ارتش ملی لیبی اعلام کرد که پیروزی‌های نظامی مهمی را در درگیری‌های شدید با شبه نظامیان مسلح در بنغازی در شرق کشور به دست آورده است، نخست وزیر موقت لیبی وجود هرگونه اختلاف میان فرماندهان ارتش لیبی را در درگیری با تروریست‌ها تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق‌الاوسط، عبدالله الثنی،‌ نخست وزیر لیبی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرد که همه نیروهایی که به مقابله با شبه‌نظامیان تروریست در کشور می‌پردازند تحت فرماندهی وزارت دفاع و ریاست ستاد کل ارتش هستند و خلیفه حفتر، سرلشکر بازنشسته لیبی هم عملیات نظامی علیه شبه نظامیان تحت عنوان عملیات کرامه را در نتیجه خلأ و شکاف در بنغازی راه انداخته است.

الثنی از مقر موقت خود در شهر البیضاء در شرق لیبی که برای اداره امور دولت جدید به آنجا رفته است، گفت: همه نیروهای مبارزه با تروریسم تحت فرماندهی ارتش هستند.

الثنی افزود: از همه گروه‌هایی که با شبه نظامیان تروریست مقابله می‌کنند به شرط پیوستن به ارتش استقبال می‌کنیم.

وی نیروهای موسوم به عملیات فجر لیبی شامل شبه نظامیان مسلح مصراته و هم‌پیمانانش که از ماه گذشته بر طرابلس مسلط ده‌اند را شورشی توصیف کرد و افزود: این نیروها سیاست تخریب را در پیش گرفته‌اند و هرگونه جنایت شنیع که در زمان معمر قذافی انجام می‌شد، مرتکب می‌شوند.

الثنی ضمن انتقاد علنی‌اش از گروه اخوان‌المسلمین گفت: شبه نظامیان تروریسم با سلاح و کشتار برنامه‌های اخوانی‌ها را اجرا می‌کنند که در انتخابات پارلمان که در ژوئیه گذشته برگزار شد، شکست خوردند.

درگیری‌های شدید و حملات هوایی که ارتش در چند منطقه شهر بنغازی آغاز کرد، ادامه دارد و درگیری میان ساکنان این مناطق و باقیمانده‌های تروریست‌ها با سلاح‌های متوسطه در حال انجام است.

سرهنگ احمد ابوزید المسماری، سخنگوی ستاد کل ارتش لیبی در گفت‌وگو با الشرق‌الاوسط گفت: نیروهای ارتش دستاوردهای واقعی در مقابله با افراطی‌هایی که در چند منطقه از جمله بوعطنی محاصره شده بودند، به دست آوردند و نیروی هوایی لیبی پایگاه‌ها و مراکز تجمع تروریست‌ها در منطقه بنینا را مورد هدف قرار دادند.

ارتش لیبی تهدید کرد، به مقابله با گروه‌های تروریستی در درنه خواهد پرداخت که پیش از این برای اولین بار با ابوبکر البغدادی رهبر گروه داعش بیعت کردند.

در نبود هیچ‌گونه نیروی ارتش، پلیس و مسوولان بومی افراطی‌ها عرض‌اندام کردند و در حالی که پرچم داعش را در دست داشتند در کاروانی شامل ده‌ها ماشین‌های زرهی در خیابان‌های درنه جولان دادند.

در مقابل اتحادیه اروپا تنها به اعلام آمادگی خود در حمایت از مردم لیبی بسنده کرد و گفت: جامعه بین‌المللی در اتخاذ اقداماتی در مورد کسانی که برای تضعیف راه‌حل سیاسی در لیبی و برقراری صلح تلاش می‌کنند، تردید نخواهد کرد.

این اتحادیه در بیانیه روز گذشته خود به آتش‌بس و از سرگیری گفت‌وگوی سیاسی در لیبی دعوت کرد و این درگیری‌های مداوم را تهدیدی واقعی برای امنیت و آرامش کشور و منطقه دانست.

خبرگزاری رسمی لیبی به نقل از سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام کرد که این حوادث خشونت‌آمیز دوباره ضرورت دستیابی به آتش‌بس و از سرگیری گفت‌وگوی سیاسی که تنها راه تامین آینده مسالمت‌آمیز برای تمامی لیبی‌هاست را تاکید می‌کند.

انتهای پیام

کد N529669