سفیر ایران در باکو: توافقات سران خزر مبتنی بر دیپلماسی برد – برد بود

ايران,جمهوري آذربايجان,درياي خزر

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان گفت: توافقات چهارمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر، مبتنی بر دیپلماسی برد – برد بوده و منافع و مصالح کشورهای ساحلی خزر را مد نظر داشته است.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان گفت: توافقات چهارمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر، مبتنی بر دیپلماسی برد – برد بوده و منافع و مصالح کشورهای ساحلی خزر را مد نظر داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محسن پاک آیین در مصاحبه با خبرگزاری ترند، تصمیمات اتخاذ شده در اجلاس سران خزر را مثبت و سازنده توصیف کرد و گفت: این که همه کشورهای حاشیه خزر نشان دادند برای تقویت همکاری ها مصمم هستند، ارزشمند است و آینده روشنی را برای توسعه و ثبات این پهنه دریایی نوید می دهد.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان به تفاهم مورد پذیرش همه کشورها برای فراهم کردن زمینه همکاری بیشتر بین پنج کشور ساحلی دریای خزر اشاره کرد و گفت: تمام کشورهای حاشیه خزر برای تامین امنیت خزر توسط کشورهای ساحلی متفق القول هستند.

پاک آیین افزود: بر اساس تفاهمات اجلاس آستراخان نیروهای نظامی هیچ کشور خارجی ای نباید وارد دریای خزر شوند.

سفیر ایران جلوگیری از حضور نظامی کشورهای دیگر در دریای خزر را موجب ثبات و امنیت این دریا دانست و افزود: این تصمیم موجب می شود که دریای خزر در مقابل افراط گری و تروریسم، مواد مخدر و دخالت قدرت های توسعه طلب مصون بماند.

پاک آیین گفت: تصمیم به ممنوع ساختن حضور نیروهای خارجی در خزر، موجب امنیت انرژی شده و منافع همه کشورهای ساحلی دریای خزر را تامین می کند.

وی زمینه سازی برای حضور بیشتر سرمایه گذاران برای بهره برداری از ظرفیت های گردشگری، کشتیرانی تجاری و تفریحی، ماهیگیری و شیلات را مهم دانست و با اشاره به سه موافقت‌نامه ای که در رابطه با «حفاظت و بهره‌برداری بهینه از منابع آبزیان»، «آب و هواشناسی»، و «همکاری در زمینه پیشگیری و واکنش به وضعیت اضطرار» منعقد شده است، گفت: اجرائی شدن مفاد این توافق نامه ها بی‌تردید، می تواند اهداف چهارمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر را تامین کند.

انتهای پیام

کد N529421