حقوق بشر چین زیر ذره‌بین مرکل

آلمان,چين

صدراعظم آلمان امروز (شنبه) خواستار حفظ آزادی بیان در هنگ‌کنگ شد و از محکومیتی که اخیراً علیه یکی از مدافعان حقوق مسلمان چین تعیین شده است، به شدت انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اظهارات آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان یک هفته پیش از نشست سران آلمان – چین در برلین مطرح شد که قرار است در آن نشست لی کچیانگ، نخست‌وزیر چین شرکت کند.

در شرایطی که دانشجویان هنگ‌کنگی بیش از یک هفته است که علیه تلاش‌های پکن برای نفوذ در انتخابات آتی این منطقه اعتراض کرده‌اند، صدراعظم آلمان تاکید کرد که باید از طریق قوانین هنگ‌کنگ آزادی بیان را برای ساکنان این منطقه تضمین کرد.

آنگلا مرکل هم‌چنین در خصوص زندانی شدن الهام توهتی، نخبه مسلمان اویغور که همواره تلاش می‌کرد تا تنش‌ها میان اقلیت مسلمان و اکثریت هان چین را کاهش دهد، گفت که با دقت باید اقداماتی که لازم است انجام داد.

ماه گذشته دادگاهی در چین این نخبه مسلمان را که از مدافعان حقوق اویغورهاست، به دلیل عقاید جدایی‌طلبی به حبس ابد محکوم کرد.

جرم این استاد دانشگاه، جدایی‌طلبی، ایجاد ناآرامی در سین‌کیانگ و دامن زدن به نفرت قومی در چین عنوان شد.

کشمکش میان اقلیت قومی اویغور و دولت چین گسترش می‌یابد. این استاد 44 ساله دانشگاه پکن، متهم شده به این که سیاست دولت مرکزی در قبال اقلیت‌ها، مذاهب، طرح‌های اقتصادی و سیاست خانواده را زیر سوال برده است. توهتی به عنوان یک مدافع میانه‌روی اقلیت ترک و مسلمان اویغور در شمال غربی چین شناخته می‌شود. وی سال‌ها درباره وضعیت اقلیت مسلمان اویغور تحقیق کرده در مقاله‌های خود به اسکان سیستماتیک اقلیت چینی «هان» در سرزمین‌های متعلق به اویغورها و تبعیض‌های اقتصادی علیه ترک‌ها پرداخته است.

منطقه خودگردان اویغور سین‌کیانگ در شمال غربی چین قرار دارد و از ‌آن به عنوان «ترکستان چین» نیز یاد می‌شود. اویغورها در سال‌های اخیر اعتراضاتی علیه دولت مرکزی چین انجام داده‌اند که گاهی به خشونت انجامیده است.

انتهای پیام

کد N528877