"بنی گانتز" حزب الله لبنان را تهدید به تکرار جنگ غزه کرد/ لبنان را 80 سال به عقب باز می گردانیم!

آفریقا و خاورمیانه

رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونستی ضمن تهدید حزب الله به تکرار جنگ غزه مدعی شد که لبنان را 80 سال به عقب باز می گرداند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه النهار، بنی گانتز رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی در اظهاراتی که حجم نگرانی اش از حزب الله و مواضع سید حسن نصرالله دبیر کل این حزب را نشان می دهد مدعی شد که اگر حزب الله به فکر جنگ جدید با اسرائیل باشد آنچه در غزه افتاد در لبنان نیز تکرار می شود.

وی ادعا کرد: حزب الله باید حجم توان ارتش اسرائیل و توان پایداری جامعه اسرائیل را درک کرده باشد. جامعه اسرائیل فرونپاشید و توان خود را نشان داد. ما آنچه در غزه انجام دادیم می توانیم در لبنان تکرار کنیم.

درباره تاثیر تحولات منطقه بر رژیم صهیونیستی گفت: دشمنان ما در منطقه مشغول مشکلات دیگری هستند اما در مراحل بعدی متوجه ما خواهند بود.

درباره جبهه جولان نیز گانتز ضمن اشاره به کمهای این رژیم به مخالفان و تروریستهای سوری ادعا کرد: اسرائیل با کمکهای درمانی به زخمی شدگان سوری چیزی از دست نداده است.

وی مدعی شد: اسد ممکن است یکسال دیگر قادر به مقاومت باشد اما نمی تواند سیطره خود بر سوریه را بازیابد. ارتش آماده حمله نظامی به مراکز هسته ای ایران است.

روزنامه الاخبار لبنان نیز با اشاره به تهدیدات گانتز تیتر زده است"گانتز: لبنان را هشتاد سال به عقب بر می گردانیم".

این رسانه لبنانی در ادامه آورده است: تهدید از ترس و نگرانی است. پیام اسرائیل به حزب الله و لبنان سرشار از تهدید از زبان بنی گانتز رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی بود که طی آن از بازگرداندن لبنان به هشتاد سال قبل سخن گفت.

هفت مصاحبه ای که «بنی گانتز» رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی اخیرا با رسانه‌های مختلف انجام داده است، شبیه به گفت‌وگوهای خداحافظی وی قبل از ترک پستش است و بیشترین بخش آن به تهدید علیه حزب‌الله اختصاص دارد.

گانتز در گفت‌وگوهای خود مکرر تاکید کرده که مقابله با حزب‌الله ضرورتا از خلال جنگ و درگیری نظامی نیست بلکه با این موضوع همواره باید محتاط بود.

سوال روزنامه «معاریو» در گفت‌وگویش با گانتز، باعث ناخرسندی وی شد. خبرنگار معاریو از گانتز در مورد توانایی حزب‌الله و تهدید و سناریوهای آن در پشت‌پرده هزاران موشک دقیق و سنگین پرسید که باعث قربانیان بسیاری در اسرائیل خواهد شد. بنی گانتز در پاسخ به این سوال ترجیح داد بیشتر به آنچه اسرائیل می‌تواند در مقابل حزب‌الله انجام دهد متمرکز شود. وی گفت: ما در مقابل لبنان خواهیم ایستاد و آن را به 80 سال قبل خواهیم برگرداند. اگر درخواستی برای اشغال مناطقی از لبنان صورت گیرد غیرمنتظره نیست و ما این امور را سال به سال و فصل به فصل بررسی کرده‌ایم.

بر اساس گزارش روزنامه الاخبار لبنان، گانتز در پاسخ به توانایی‌هایی حزب‌الله و پهپادهای آن گفت: حزب‌الله با کمک ایران تعداد بسیاری هواپیمای جنگی در اختیار دارد و ما می‌دانیم چگونه این هواپیماها را ساقط کنیم یا چگونه اطلاعات جمع‌آوری کنیم. ما در اینجا با ارتشی نظامی روبه‌رو نیستیم و جنگ آینده ما شبیه به جنگ‌های قبلی نیست و ما با تعداد بسیار زیادی موشک و جنگنده روبه‌رو خواهیم بود؛ جبهه شمالی تهدیدی بزرگ است و اگر جنگی دربگیرد بسیار سخت و طولانی مدت خواهد بود ولی ما پیروز خواهیم شد.

بنی گانتز در گفت‌وگو با «اسرائیل امروز» در پاسخ به این سوال که آیا جبهه شمالی تهدیدی اساسی برای اسرائیل است گفت: نه تهدید اساسی لبنان نیست بلکه حزب‌الله است. وی دوباره ادعای اشغال الجلیل به دست لبنان نیز گفت که این امر ممکن است و باید ارتش اسرائیل جلوی آن را بگیرد و لبنان علاوه بر استفاده از تونل می‌تواند از سطح زمین نیز برای حمله بهره ببرد.

وی در مصاحبه با «یدیعوت آحارونوت» و سوال در مورد تهدیدات لبنان گفت: همیشه گفته‌ایم که امکان درگیری وجود دارد اما مسئله درگیری‌های گسترده جز در زمان آن روی نخواهد داد. تهدید لبنان در حال حاضر بسیار بیشتر از غزه است و رویارویی با لبنان نیز به خاطر قدرت چند برابری حزب‌الله بسیار سخت‌تر خواهد بود.

گانتز در پاسخ متفاوت به آمادگی اسرائیل برای مقابله با 1000 موشک حزب‌الله گفت: من جدا از نقص‌های سازمان‌های امنیتی نگرانم، ما نقص‌های زیادی در امادگی ارتش ذخیره و دیگر بخش‌ها داریم. وی در مورد سخن «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله که اسرائیل را در سال 2000 به «خانه عنکبوت» تشبیه کرده بود ادعا کرد که نصرالله قدرت ارتش اسرائیل به ویژه در عملیات اخیر در نوار غزه را فهمیده است و می‌داند که جامعه اسرائیلی قابل تجزیه نیست.