بدون اشاره به نقش واشنگتن/

بایدن:متحدان منطقه ای آمریکا عامل رشد داعش بوده اند

آمریکا اروپا

معاون رئیس جمهور آمریکا در سخنانی اعلام کرد که متحدان منطقه ای واشنگتن در خاورمیانه عامل اصلی پیدایش و رشد گروه هایی همچون داعش هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتدی، "جو بایدن" که در جلسه پرسش و پاسخ در داشگاه هاروارد سخن می گفت، اظهار داشت: برخی از متحدان منطقه ای ما همچون ترکیه، عربستان، امارات و قطر عامل پیدایش و رشد داعش هستند.

معاون رئیس جمهور آمریکا افزود: مشکل اصلی آمریکا در سوریه همین متحدان منطقه ای هستند چون توصیه های واشنگتن در مورد نحوه تجهیز گروه های شورشی در سوریه را اجرا نکردند.

بر اساس گفته های بایدن، ترکیه، قطر و سوریه در تجهیز گروه های تروریستی حاضر در سوریه زیاده روی کرده اند. معاون رئیس جمهور آمریکا در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه، شخصا به من گفت که ترکیه در امر ارسال تسلیحات و دیگر امکانات برای شورشیان سوری زیاده روی کرده است.

باید در ادامه گفت: ما نتوانستیم این کشورها را متقاعد به قطع حمایت ها از گروه های افراطی کنیم و همین امر عامل آغاز جنگ داخلی در سوریه بود.

مقامات آمریکایی مدعی هستند که قصد آنها تجهیز گروه های میانه رو شورشی سوری بوده اما متحدان منطقه ای واشنگتن با هدف سرنگون کردن حکومت بشار اسد شروع به حمایت از گروه های افراطی کرده اند و همین امر موجب پیچده شدن اوضاع و پیدایش گروه هایی همچون داعش شده است.