انصارالله اعلام کرد:

دلیل اصلی تاخیر در انتخاب نخست وزیر جدید یمن

آفریقا و خاورمیانه

یکی از اعضای دفتر سیاسی انصار الله یمن اعلام کرد که ادامه مذاکرات و رایزنیها برای انتخاب فردی شایسته جهت تصدی پست نخست وزیری دلیل اصلی تاخیر در انتخاب نخست وزیر جدید یمن است.

به گزارش خبرگزاری مهر، "علی القحوم" عضو دفتر سیاسی انصارالله یمن در گفتگو با خبرگزاری یمنی خبر در خصوص تاخیر در انتخاب شخص نخست وزیر از سوی ریاست جمهوری یمن گفت: دلیل اصلی تاخیر در اعلام نام نخست وزیر جدید دولت، مانع تراشی طرفین نیست بلکه ادامه رایزنیها و مذاکرات برای انتخاب فردی شایسته و ذی صلاح است.

وی افزود اعلام نامزد پیشنهادی از سوی  گروههای سیاسی ازجمله انصارالله یمن با تاخیر مواجه شده است و بحث و رایزنی برای دستیابی به توافقی فراگیر در این خصوص همچنان ادامه دارد.

القحوم در ادامه خاطر نشان کرد تا کنون هیچ شخصی پیدا نشده که همه شروط مطلوب را برای تصدی پست نخست وزیری یمن داشته باشد.

وی درباره این شرایط گفت: نخست زیر جدید باید یک شخصیت مستقل و شایسته باشد که هیچ سابقه سوئی در فساد و خشونت نداشته باشد.

 این عضو دفتر سیاسی انصارالله در ادامه اظهار داشت نه تنها هیچ مانع تراشی از سوی طرفین وجود ندارد، بلکه همه طرفها در تلاشند تا مفاد اولیه توافقنامه میان ریاست جمهوری و حوثیها را اجرایی کنند.

 شایان ذکر است با اینکه بیش از دو هفته از امضای توافقنامه فراگیر میان حوثیها و ریاست جمهوری و همچنین استعفای نخست وزیر پیشین یمن می گذرد اما رئیس جمهوری این کشور هنوز نتوانسته است که نخست وزیر جدید را انتخاب کند.

این در حالی است که "عبدربه مصور هادی" رئیس جمهوری یمن متعهد شده بود که تا صبح سه شنبه هفته گذشته نخست وزیر جدید را معرفی کند.

طبق گزارش منابع یمنی "محمد محمد مطهر" معاون وزیر آموزش عالی یمن و "احمد لقمان"رئیس سازمان عربی"العمل" دو نامزد احتمالی تصدی پست نخست وزیری در این کشور هستند.