فتح و حماس درصدد ترمیم کابینه دولت وحدت ملی

فلسطين,حماس

جنبش‌های فتح و حماس گفت‌و‌گوها و رایزنی‌هایی را برای ترمیم کابینه دولت وحدت ملی بنا به درخواست رسمی رامی حمدالله، نخست‌وزیر این دولت انجام خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پیش‌بینی می‌شود این نشست و گفت‌وگوها در نوار غزه برگزار شود و طی آن طرفین بر سر شخصیت‌های مستقل فلسطینی که قرار است در دولت وحدت ملی به جای وزرایی که رامی حمدالله از شیوه عملکرد آن‌ها در دوره گذشته شکایت داشت، فعالیت داشته باشند.

اخبار و گزارش‌ها حاکی از آن است که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان با درخواست حمدالله برای ترمیم کابینه دولت وحدت ملی موافقت کرده است اما گفته که این مساله باید به بعد از تعطیلات عید موکول شود تا رایزنی‌هایی نیز در این زمینه با حماس انجام شود.

این در حالی است که حمدالله طی دو روز گذشته ضمن اشاره به این درخواست تاکید کرد که عباس گفته با دیگر گروه‌های فلسطینی در این زمینه مشورت خواهد کرد زیرا دولت وحدت ملی متعلق به همه فلسطینیان است. عباس همچنین گفته که اعضای دولت‌هایی که وی ریاست آن‌ها را بر عهده دارد در حیطه وظایف او نیست، اما وی معمولا تمایل دارد تا اعضایی در دولت مشارکت داشته باشند که بهتر بتواند با آن‌ها تعامل و همکاری داشته باشد.

احتمالا ترمیم کابینه وزرای غزه را نیز شامل شود و برخی منابع نیز گفته‌اند که ممکن است در نشستی که بعد از عید برگزار می‌شود، بحث افزایش اعضای دولت که اکنون 17 وزیر دارد نیز مطرح شود. چهار تن از وزرای دولت وحدت ملی از نوارغزه هستند که عبارتند از مفید حساینه، وزیر مشاغل عمومی و مسکن، مامون ابو شهلا وزیر کار، هیفا آغا وزیر امور زنان و سلیم سقا وزیر دادگستری.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، در صورتی که جنبش‌های فتح و حماس به توافقی سریع در این زمینه دست یابند، ترمیم کابینه دولت پس از بازگشت محمود عباس و رامی حمدالله از اجلاس بازسازی غزه در قاهره در 12 اکتبر ماه جاری انجام خواهد شد.

در همین راستا، سخنگوی جنبش حماس تاکید کرد که دولت جدید با توافق گروه‌های فلسطینی تشکیل شده و هرگونه ترمیم احتمالی کابینه باید با توافق تمامی گروه‌ها انجام شود. وی تاکید کرد: ما در جنبش حماس معتقدیم که دولت وحدت ملی تاکنون عملکرد مثبت و موفقی نداشته است.

بر اساس توافقنامه آشتی ملی که بین فتح و حماس به امضا رسید، قرار است دولت وحدت ملی 6 ماه فعالیت داشته باشد و در این مدت زمینه برگزاری انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان و مجلس فلسطین فراهم شود و ترمیم کابینه قرار است دو ماه قبل از پایان مدت فعالیت این دولت انجام شود. احتمال می‌رود که مدت فعالیت دولت وفاق ملی از 6 ماه مقرر شده فراتر رود به ویژه اینکه اکنون گمانه‌زنی هایی در مورد تعویق احتمالی موعد انتخابات مطرح شده است.

دولت وحدت ملی به موجب توافقنامه آشتی ملی در غزه در ماه آوریل گذشته به نخست وزیری رامی حمدالله تشکیل شد و وزرای دولت جدید در حضور محمود عباس در رام‌الله مراسم تحلیف را به جای آوردند.

انتهای پیام

کد N528333