تهدید انگلیس برای خروج از دیوان اروپایی حقوق بشر

طرح‌های پیش از انتخابات پارلمانی انگلیس که امروز (جمعه) توسط حزب محافظه کار نخست وزیر انگلیس ارائه شده، حاکی از آن است که در صورت مخالفت دیوان اروپایی حقوق بشر با تصمیمات انگلیس، این کشور از این دیوان خارج خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس که به دنبال دفع تهدید از سوی "حزب استقلال انگلیس" - حامی سیاست‌های ضد اتحادیه اروپا در انتخابات ماه مه سال آتی- است،‌ اعلام کرده که حکم‌هایی که توسط این دیوان صادر می‌شود، مانع از اخراج کردن شبه نظامیان مظنون از انگلیس می‌شود.

وی هم‌چنین از این دادگاه به علت اصرار بر مسائل حقوق‌بشری در خصوص مناطق درگیر جنگ در افغانستان و تایید بر حقوق زندانیان برای مشارکت در انتخابات، انتقاد کرد.

کامرون طی نطق خود در چند روز گذشته گفت: ما در این خصوص نیاز به دستور العمل از سوی قضات استراسبورگ (مرکز قانون‌گذاری اروپا واقع در شرق فرانسه)‌ نداریم.

وی گفته بود که می‌خواهد قدرت را از اروپا به لندن بازگرداند و این کار را پیش از همه‌پرسی در خصوص ادامه عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا انجام خواهد داد. محافظه‌کاران وعده داده بودند در صورت پیروزی مجدد در انتخابات، انگلیس عضو اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند.

کریس گریلینگ، وزیر دادگستری انگلیس در این خصوص گفت: من فکر می‌کنم مردم کشور بر این باورند که اولا نباید یک چک سفید حقوقی وجود داشته باشد که حقوق بشر را در حوزه‌هایی دخالت دهد که پیش از این استفاده نمی‌شده است. من فکر نمی‌کنم که در این خصوص باید یک دیوان اروپایی تصمیم بگیرد. اگر این موضوعات قرار است مورد بحث و بررسی قرار بگیرد، باید در این کشور، در دادگاه‌های ما و در پارلمان ما بررسی شوند.

وی هم‌چنین تاکید کرد، اگر انگلیس نتواند در این خصوص به توافق نامه برسد، از کنوانسیون حقوق بشر خارج خواهد شد.

انتهای پیام

کد N527951