رئیس‌جمهوری آرژانتین واشنگتن را به توطئه‌چینی متهم کرد

رئیس‌جمهوری آرژانتین اظهار داشت، واشنگتن ممکن است به سبب اختلافات مالی که با کشورش دارد برای خلاص شدن از دست وی توطئه‌چینی کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پس از آن که آرژانتین در سال 2010 با قصور در پرداخت بدهی 100 میلیارد دلاری در این زمینه رکورد بر جای گذاشت، کریستینا کرچنر، رئیس‌جمهوری این کشور در خصوص مسأله پرداخت بدهی به آمریکا جنگ لفظی داشته است.

کرچنر در یک سخنرانی عنوان کرد: اگر قرار باشد اتفاقی برای من بیفتد هیچ کس نباید مقصر را در شرق جستجو کند بلکه احتمالا پس از مسائلی که در دفاتر دیپلماتیک انجام می‌شود باید مقصر را در شمال جست.

وی پیشتر گفته بود که به سبب روابط نزدیکی که با پاپ فرانسیس دارد، از سوی شبه نظامیان داعش تهدید شده است.

اخیرا اقتصاد آرژانتین برای دومین بار در 13 سال گذشته طی ماه ژوئیه از پرداخت بدهی خود باز ماند و کرچنر از سرمایه گذارانی که طرح‌های این کشور برای سازماندهی مجدد بدهی خود را رد می‌کنند، انتقاد کرد.

اخیرا کرچنر با یک قاضی آمریکایی به نام توماس گریزا دچار اختلاف شده است. این قاضی در پایان ماه ژوئن جلوی پرداخت پول از سوی آرژانتین که مبلغ 539 میلیون دلار را به طلبکاران این کشور منتقل می‌کرد، گرفت.این قاضی پرداخت پول از سوی آرژانتین را تا زمانی که یک بخش کوچک از اعتبارات آمریکا به طور کامل پرداخت نشود ممنوع کرده است.

کرچنر در یک سخنرانی در کاخ ریاست جمهوری درخصوص مسائل مالی پیش آمده گفت: تمام این مسائل معمول نیستند و از جانب یک قاضی احمق به وجود آمده‌اند. شاید دفعه بعدی که من به نیویورک بروم آمریکایی‌ها من را بازداشت کنند اما بگذارید صریح باشم که من به هر ترتیب سفر خود را انجام خواهم داد.

همچنین رئیس جمهوری آرژانتین از برخی از چهره‌های داخلی این کشور نیز انتقاد کرد و گفت: برخی از سازمان‌ها در اقتصاد آرژانتین به دنبال آن هستند تا این کشور را به زانو درآورند و ابایی از تقاضای کمک از خارج ندارند.

وی گفت که این افراد به دنبال کم کردن ارزش واحد پول پزو هستند که ماه گذشته میلادی از سوی شبکه بلومبرگ به عنوان ارزی که بدترین عملکرد را در سال جاری میلادی در جهان داشته انتخاب شد.

رئیس جمهوری آرژانتین خاطرنشان ساخت: مشخص است که این افراد به دنبال پایان دادن به سازماندهی‌ ما و همچنین پایان دادن به قراردادهای کار هستند. آنها می‌خواهند آرژانتین به گذشته یعنی زمانی که به زانو درآمده و برای پول با نرخ بهره بالا گدایی می‌کرد، بازگردد.

انتهای پیام

کد N527926