برای اولین بار در تاریخ؛

آمریکا در رقابت تسلیحات هسته‌ای از روسیه عقب افتاد

آمريكا,روسيه

اسناد دولتی آمریکا نشان دادند که برای نخستین بار در تاریخ، واشنگتن در حال واگذاری رقابت بر سر تسلیحات هسته‌ای به روسیه است.

اسناد دولتی آمریکا نشان دادند که برای نخستین بار در تاریخ، واشنگتن در حال واگذاری رقابت بر سر تسلیحات هسته‌ای به روسیه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، روزنامه واشنگتن تایمز گزارش داد اسناد مرتبط با معاهده کاهش تسلیحات هسته‌ای آمریکا – روسیه موسوم به START در وزارت امور خارجه آمریکا نشان می‌دهند که برای نخستین بار در تاریخ تعداد سلاح‌های هسته‌ای مستقر شده روسیه از آمریکا بیشتر شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش خود که هر سال درباره وضعیت معاهده کاهش سلاح‌های هسته‌ای آمریکا – روسیه (START) منتشر می‌کند، عنوان کرد: روسیه در جریان ارتقا زرادخانه‌ تسلیحات هسته‌ای خود اکنون دارای 1643 کلاهک هسته‌ای در قالب موشکهای بالستیک قاره پیما، زیر دریایی‌های هسته‌ای و بمب افکن‌های سنگین است در حالیکه آمریکا در مقام مقایسه دارای 1642 کلاهک است.

این گزارش جدید همچنین عنوان کرده روسیه از تاریخ اول مارس 131 کلاهک به کلاهکهای هسته‌ای خود اضافه کرده در حالیکه آمریکا 57 کلاهک اضافه کرده است.

این در حالی است که در سال 2012 آمریکا 1722 کلاهک هسته‌ای داشت در حالی که تعداد کلاهکهای هسته‌ای روسیه 1499 بود.

مارک اشنایدر،‌ متخصص سلاح‌های راهبردی سابق در پنتاگون به واشنگتن تایمز گفت: در مجموع تعداد سلاح‌های آمریکا از زمان اجرا شدن معاهده START کاهش یافته و این رخداد نشان دهنده بی تاثیری رویکرد دولت اوباما نسبت به این معاهده است.

سناتور جمهوریخواه جیمز اینهوف نیز اظهار داشت: روسیه نه فقط معاهده سلاح‌های هسته‌ای میان برد را که در سال 1987 توسط رونالد ریگان و میخائیل گورباچف امضا شد نقض کرده بلکه این کار را هنگامی انجام داده که با دولت اوباما به مذاکره بر سر معاهده START جدید می‌پرداخته است.

اینهوف که از اعضای ارشد کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکاست از روسیه به سبب توسعه سلاح‌های هسته‌ای جدید به ویژه ساخت یک موشک کروز سطح به سطح جدید انتقاد کرد.

اینهوف نوشته است: روسیه از معاهده کنترل تسلیحات هسته‌ای استفاده کرده تا تهدید سلاح‌های راهبردی هسته‌ای آمریکا را کاهش دهد و همزمان به دنبال قابلیتهای هسته‌ای جایگزین نظیر موشکهای کروز به منظور حمایت از راهبرد نظامی و امنیت ملی خود باشد.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین در گزارش خود گفت روسیه زرادخانه کلاهکهای موشکهای بالستیک قاره پیما، موشک‌های بالستیک قابل شلیک از سیلو و موشکهای هسته‌ای بمب افکنهای سنگین را که در گزارش قبلی 498 عدد بود تقویت کرده و به 528 عدد رسانده است.

انتهای پیام

کد N527692