کامرون: انگلیس دوست و شریک افغانستان خواهد بود

نخست وزیر انگلیس به رئیس جمهوری جدید افغانستان اطمینان داد که انگلیس "شریکی قوی و دوستی خوب" برای افغانستان خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری بی. بی. سی، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس که امروز در سفری غیرمنتظره وارد افغانستان شد، در دیدار خود با اشرف غنی احمدزی، رییس جمهوری جدید افغانستان، اعلام کرد که نیروهای مسلح انگلیس "بهای بسیار گزافی" را برای حضور در افغانستان پرداخته‌اند.

کامرون افزود: نیروهای انگلیس "راهی طولانی" را برای به دست آوردن اهداف خود در افغانستان طی کرده‌اند. ما همگی یک هدف مشترک را دنبال می‌کنیم و آن ایجاد افغانستان با امنیت، ثبات و سعادت بیشتر است.

وی با اشاره به پیشرفت‌های افغانستان طی سالهای اخیر گفت: مردم افغانستان لیاقت دولتی کارآمد و مشروع را دارند که آینده بهتری برای آنها و خانواده‌شان ایجاد کند.

کامرون در ادامه این کنفرانس خبری عنوان داشت: ما با کمک یکدیگر توانستیم افغانستانی امن‌ تر و انگلیسی امن تر ایجاد کنیم. البته دولت جدید وحدت ملی افغانستان با چالش‌های فراوانی روبروست، اما اشرف غنی رییس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان پیش از این توانمندی‌های رهبری را از خود نشان‌داده‌اند که برای ایجاد افغانستان بهتر لازم است.

وی هم‌چنین تاکید کرد که انگلیس از آکادمی افسری ملی افغانستان واقع در کابل حمایت خواهد کرد و تا سال 2017 سالانه 178 میلیون یورو برای "استمرار پیشرفت‌های اصلی" بدست آمده در افغانستان در خصوص خدمات عمومی مانند بهداشت و آموزش فراهم خواهند کرد.

کامرون هم‌چنین با ادای احترام به 453 سرباز زن و مرد انگلیسی که طی حضور خود در افغانستان کشته شده بودند و همچنین افرادی که مجروح شده بودند، تاکید کرد: این نیروهای مسلح بهای بسیار سنگینی را برای حضور ما در افغانستان پرداختند. آنها کار حیاتی را اینجا انجام دادند. ما باید افرادی را که بهای سنگینی را پرداخته‌اند و یا طی حضور خود در افغانستان مجروح شده‌اند، به خاطر آوریم.

نخست‌وزیر انگلیس در ادامه اعلام کرد که از زمان آغاز حمله نظامی غرب علیه افغانستان در سال 2001، این کشور دچار تغییراتی شده است که از جمله می‌توان به ایجاد ارتش و نیروهای پلیس که قادر به دفاع از کشور هستند، اشاره کرد.

وی افزود: من فکر می‌کنم که ما راه طولانی را رفته‌ایم تا به این هدف دست پیدا کنیم و من فکر می‌کنم این یک موفقیت بسیارواقعی است.

نخست وزیر انگلیس در ادامه اظهار داشت: که حضور این کشور در افغانستان عمدتا به منظور امنیت داخلی انگلیس انجام شده است و افزود این مسئله نیازمند حضور نیروی پلیس و ارتش افغانستان است که بتوانند از عهده امنیت این کشور برآیند و افغانستان را تبدیل به محلی ناامن برای القاعده کنند .

وی هم‌چنین با اشاره به حضور تروریست‌های داعش در عراق گفت: ما مبارزه‌ای را علیه تروریست‌های داعش آغاز کرده‌ایم که برای سالیان سال در آن دخیل خواهیم بود.

غنی نیز در این کنفرانس خبری تاکید کرد: سربازان انگلیسی طی حضور خود در افغانستان "شانه به شانه" افغان‌ها ایستاده بوده‌اند. وی از سربازان انگلیسی که طی حضور خود در افغانستان مجروح شده بودند و هم‌چنین خانواده سربازان انگلیسی کشته شده در کشورش تشکر کرد.

رئیس جمهوری افغانستان در ادامه گفت: حضور نیروهای انگلیس به این معناست که لندن مانند سایر نقاط جهان امن شده است. اما ما با تهدیدهای مشترکی مواجه هستیم.

وی افزود: وحدت سیاسی افغانستان که با تشکیل دولت جدید مستحکم شده است برای "حل مشکلات افغانستان ضروری است" و در حالی که سفری که پیش روی ماست سفری دشوار است، اما "ارزش هر فداکاری" را دارد.

انتهای پیام

کد N527572