رئیس تیم محافظان اوباما کناره گیری کرد

آمریکا اروپا

در پی انتقادهای وارده به "جولیا پیرسون" مبنی بر وجود خلاهای امنیتی فاحش در حفاظت از رئیس جمهوری آمریکا، وی کناره گیری خود را از ریاست تیم حفاظتی اوباما اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از واشنگتن پست، "جولیا پیرسون" رئیس تیم حفاظتی کاخ سفید از سمت خود کناره گیری کرد. این اقدام در پی فراخواندن پیرسون به کمیته امنیتی و اطلاعاتی و بازخواست در مورد اشتباهات امنیتی فاحش تیم تحت نظر وی طی هفته های اخیر انجام گرفت.

"جاش ارنست" سخنگوی کاخ سفید با اعلام این خبر گفت "باراک اوباما" در این زمینه با پیرسون که 30 سال است در تیم حفاظتی ریاست جمهوری فعالیت می کند، گفتگوی تلفنی انجام داده است. بر این اساس در نشست روز سه شنبه پیرسون با کمیته امنیتی کنگره وی حرفه ای گری خود را دلیل انتخابش به این سمت عنوان کرده، اما به دلیل فشار های موجود استعفا داده که با موافقت "جه جانسون" وزیر امنیت داخلی آمریکا مواجه شده است. جانسون در عین حال "جوزف کلنسی" از مقامات امنیتی سابق آمریکا را به عنوان جانشین موقت پیرسون معرفی کرده است.

یکی از این اشتباهات در سفر ماه سپتامبر اوباما به آتلانتا رخ داد، جایی که اوباما از یک مرکز مقابله با بیماری های واگیر دار دیدار کرد. در این سفر فردی که از سوی تیم محافظان شناسایی نشده بود به رئیس جمهور نزدیک شده و با گوشی همراه خود از وی عکس گرفت. این در حالی بود که فرد مذکور حامل یک سلاح بود و هیچ یک از افراد تیم محافظتی متوجه این مسئله نشد.

راه یافتن یک فرد مسلح به سلاح سرد به کاخ سفید در پی خلاء امنیتی نیز از دیگر اشتباهات فاحش تیم حفاظتی رئیس جمهوری آمریکا به شمار می رود. گفتنی است تیم حفاظتی کاخ سفید متشکل از سه هزار و 400 نیرو، به صورت بیست و چهار ساعته وظیفه حفاظت از رئیس جمهوری آمریکا و خانواده وی را به عهده دارد. این تیم در هفته های اخیر اشتباهات فاحشی را مرتکب شد که موجب انتقادهای شدید علیه مسئولان  آن شد.