اردوغان: براندازی اسد همچنان اولویت ماست

سوريه,تركيه,اردوغان

نخست‌وزیر ترکیه با تأکید بر آمادگی آنکارا برای مشارکت در ائتلاف علیه داعش عنوان داشت که براندازی نظام بشار اسد از اولویت‌های آنکارا است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه در سخنان خود در پارلمان این کشور عنوان داشت: آنکارا با تشکیلات دولت اسلامی و دیگر گروه‌های تروریستی مبارزه خواهد کرد، اما هرگز از هدف خود مبنی بر براندازی نظام بشار اسد در سوریه دست برنمی‌دارد.

وی در ادامه افزود: مبارزه با گروه‌های تروریستی دیگر در منطقه اولویت دائمی ما خواهد بود. براندازی نظام اسد جزو اولویت‌های ما به شمار می‌آید اما در عین حال ما از حاکمیت سوریه نیز محافظت می‌کنیم و می‌خواهیم یک نظام پارلمانی مبنی بر قانون اساسی در سوریه که حافظ منافع مردم این کشور است، تشکیل شود.

اردوغان همچنین تأکید کرد: ائتلاف بین‌المللی علیه داعش باید به یک راهکار دائمی برای از بین بردن تهدیدات این گروه پیدا کنند.

وی در ادامه افزود: حملات هوایی کنونی علیه مواضع این گروه تروریستی تأثیرات محدودی دارد و ریختن بمب بر سر این مواضع یک راهکار موقت به شمار می‌آید. ما از هر گونه همکاری در این زمینه استقبال می‌کنیم اما همگان باید بدانند ترکیه به راهکارهای موقت راضی نمی‌شود و باید جنگ تمام‌عیاری علیه تمام گروه‌های تروریستی در منطقه آغاز شود.

این سخنان اردوغان قبل از جلسه پارلمان در خصوص مجوز دادن به ارتش ترکیه برای مداخله در عراق و سوریه علیه نیروهای داعش ایراد شد.

ترکیه پیشتر با مشارکت در ائتلاف علیه داعش مخالفت می‌کرد اما بعد از آزادسازی 46 تن از شهروندان خود از دست داعش در 20 سپتامبر موضع خود را تغییر داده و برای همکاری در این زمینه اعلام آمادگی کرد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین خبرهای منتشر شده درباره محاصره آرامگاه شاه سلیمان (پدربزرگ عثمان غازی موسس دولت عثمانی در سوریه) توسط عناصر داعش را تکذیب کرد.

به نوشته روزنامه جمهوریت - چاپ ترکیه ، اردوغان با تاکید بر اینکه این ادعاها بی اساس است، بر حساسیت ترکیه درباره آرامگاه شاه سلیمان که در فاصله حدود 10 کیلومتری مرز ترکیه در خاک سوریه قرار دارد، تاکید کرد.

وی هشدار داد: چنانچه این مکان با هرگونه حمله‌ای مواجه شود ، گام‌هایی که ترکیه برخواهد داشت ، کاملا مشخص است.

حفاظت از آرامگاه شاه سلیمان و محوطه اطراف آن که حدود یک کیلومتر مربع مساحت دارد ، از ده ها سال پیش بر اساس موافقتنامه هایی که میان ترکیه و سوریه امضا شده به ارتش ترکیه واگذار شده است.

انتهای پیام

کد N526475