مخالفت اتحادیه اروپا با دخالت مسکو در معاهدات تجاری کی‌یف - بروکسل

رئیس کمیسیون اروپا اظهار داشت: اعمال اصلاحیه در معاهده تجاری اوکراین با اتحادیه اروپا که عامل اصلی تنش‌های یک سال گذشته میان روسیه و غرب بوده، تنها باید بین بروکسل و کی‌یف مورد توافق قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته است که برای اصلاح این معاهده که از نظر مسکو به اقتصاد این کشور ضرر می‌زند باید مذاکرات سه‌جانبه با حضور روسیه انجام شود.

روسیه تهدید کرده اگر کی‌یف این معاهده را به شکلی که بوده اجرا کند جلوی دسترسی اوکراین به بازارهای روسیه را خواهد گرفت.

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا در نامه‌ای به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که توسط دفتر باروسو طی امروز (چهارشنبه) منتشر شد، اعلام کرد: ما نسبت به صدور حکم اخیر دولت روسیه که پیشنهاد موانع تجاری جدید میان روسیه و اوکراین را داده نگرانی‌های شدیدی داریم.

وی که این نامه را در پاسخ به نامه 17 سپتامبر پوتین به وی و رئیس جمهوری اوکراین، نوشته گفت: توافق همکاری میان اوکراین و اتحادیه اروپا یک توافق دوجانبه باقی می‌ماند و بر اساس قوانین بین‌المللی هرگونه اصلاحاتی در آن تنها باید به درخواست یکی از طرف‌ها و با موافقت طرف دیگر انجام شود.

معاهده تجاری اوکراین با اتحادیه اروپا عامل اصلی تنش‌های میان غرب و روسیه طی یک سال گذشته بوده است.

اجرای این معاهده که در ماه ژوئن امضا و در ماه سپتامبر تصویب شد در اقدامی به نشانه سازش با مسکو تا 31 دسامبر 2015 به تاخیر انداخته شده است.

انتهای پیام

کد N526232