رییس جمهوری در جلسه هیات دولت:

ایران پرچمدار مبارزه با افراط، خشونت و تروریسم است/ تاکید بر ممنوعیت مسابقه تسلیحاتی در دریای خزر

دولت

رییس جمهوری امروز در جلسه‌ هیأت دولت با تشریح دستاوردهای سفر خود به نیویورک و آستراخان به نقش بی‌بدیل ایران اسلامی در منطقه و جهان پرداخت و تصریح کرد: اکثر کشورها می‌خواهند با جمهوری اسلامی ایران ارتباط خوب و تعامل سازنده‌ای داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن روحانی، اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل را فرصت مناسبی برای اعلام مواضع کشورها در خصوص مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران توانست از متن و حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، به خوبی بهره‌برداری کند.

روحانی اظهارداشت: در کنار جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اجلاس آب و هوا نیز در سطح مقامات ارشد کشورها برگزار شد و جمهوری اسلامی ایران، برنامه‌ها و پیشنهادات خود را در این زمینه ارائه داد. 

رییس جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد بحث افراط و افراطی‌گری و خشونت بیش از همیشه مورد توجه مسئولان و سران کشورها بود، گفت: زمانی که(سال گذشته) پیشنهاد ایران درباره جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری مطرح شد، خیلی مشخص نبود که فضای منطقه در آینده اینقدر آشفته شود و برخی کشورهای منطقه برای ایجاد امنیت و ثبات دچار مشکل شوند.

دکتر روحانی گفت: همه کشورهای شرکت‌کننده اذعان داشتند که تهران نقش بی‌بدیلی در مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در منطقه دارد و اگر تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران نبود وضع منطقه از شرایط کنونی بسیار بدتر می‌شد.

رییس جمهوری اظهارداشت: این دیدگاه نسبت به جمهوری اسلامی ایران به‌خاطر عظمت ملت ایران، رهنمودهای مقام معظم رهبری و حرکت کشور در مسیر درست است.

دکتر روحانی با اشاره به ملاقات‌های خود با مقامهای ارشد کشورهای اروپایی، آفریقایی، آمریکای لاتین و آسیایی، گفت: لازم بود نظرات جمهوری اسلامی ایران را در مورد مسایل مختلف به کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام کنیم.

رییس جمهوری ادامه داد: در همه این ملاقات‌ها چند نکته آشکار بود. یکی آنکه آنها همه قبول داشتند که ایران در مبارزه با تروریسم و خشونت نقش بی بدیلی دارد و پرچم مبارزه با افراط، خشونت و تروریسم را امروز بردوش می کشد که این مسأله مهمی است.

روحانی به اظهارات مقامات ارشد کشورها در مورد موضوع فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای در ایران اشاره کرد و گفت: کشورها مایل بودند که این مسأله به سرعت حل و فصل شود، روابط گسترده تر گردد و سرمایه گذاران آنها بتوانند فعالتر در ایران حضور یابند و در مجموع، جمهوری اسلامی ایران نقش بالاتر و گسترده تری را در مسایل منطقه ای و جهانی ایفا کند.

رییس جمهوری با بیان اینکه اکثر کشورها می‌خواهند با جمهوری اسلامی ایران ارتباط و تعامل سازنده تری داشته باشند، خاطرنشان کرد: در سخنرانی‌هایی که در جمع اندیشکده‌‌های آمریکایی و همچنین در جمع اساتید آن کشور داشتم، به صراحت گفتم کشورهایی که در سال‌های گذشته بوجود آورنده گروه‌های تروریستی بودند و کمک های مالی، تسلیحاتی، سیاسی و فرهنگی خود را در اختیار تروریست ها قرار دادند، صلاحیت سیاسی و اخلاقی را برای رهبری مبارزه با تروریسم ندارند.

حسن روحانی با اشاره به اینکه همه صاحبنظران تردید نداشتند که جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی را در مبارزه با تروریسم دارد، اظهار داشت: نظرات جمهوری اسلامی ایران در جمع اقتصادی‌های آمریکا و اساتید و فرهیختگان ایرانی، علما و اندیشمندان و جمعی از ایرانیان عزیزی که اجتماع کرده بودند، تشریح و به پرسش های آنان نیز پاسخ داده شد.

رییس جمهوری با بیان اینکه ما نیازمند هستیم که در مناسبات بین‌المللی از فرصت‌ها به خوبی استفاده کنیم، گفت: اینکه غرب، به مفهوم فرهیختگان و اندیشمندان آن کشورها، تصمیم گرفته باشند، بر ضد ایران فعالیت کنند، حرف نادرستی است. ممکن است تصویر ایران به درستی ترسیم نشده، اما در غرب هیچ‌کس در سطح مردم و فرهیختگان تصمیم نگرفته با ایران دشمنی کند.

روحانی با اشاره به اینکه در دنیای امروز سیاسیون ناچارند پشت سر مردم حرکت کنند، تأکید کرد: اگر ما بتوانیم با مردم ارتباط داشته و سوال، اندیشمندان و فرهیختگان را با لحنی قانع‌کننده پاسخ دهیم، سران آن کشورها وقتی ببینند مردمشان علاقه مند به ارتباط و تعامل با ایران هستند، مجبور می شوند راه خودشان را تصحیح ‌کنند.

رییس جمهوری، با تأکید بر اینکه، جمهوری اسلامی ایران از فرصت‌های پیش‌آمده برای تعامل با مردم کشورها بهره‌ گیری و استفاده می‌کند، گفت: در حد توان این مهم انجام گرفت و بخصوص در جلسات اقتصادی و سرمایه‌گذاری میان آمریکایی‌ها و ایرانیان همه مصمم بودند که روابط بسیار خوبی با ایران ایجاد شود.

رئیس دولت درباره حل و فصل پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و گام هایی که در این عرصه برداشته شده، گفت: پیشرفت‌های زیادی حاصل شده است. البته روشن است همه مسایلی را که ۱۲ سال درباره آن بحث شده، نمی‌توان سریع حل و فصل کرد و گام‌ها در این عرصه باید بلندتر باشد.

روحانی ادامه داد: مردم ما بدانند که مقامات جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر حقوق و منافع ملی مصمم برای حل مسأله هسته‌ای و مذاکره هستند، صادقانه حرف می‌زنند و با دنیای به گونه‌ای صحبت می‌کنند که برای آنها قابل لمس و فهم باشد.