تمام سلام: جنگ علیه داعش مبهم است/پیشرفت در روابط ایران و عربستان حاصل شده است

ايران,عربستان,لبنان

نخست وزیر لبنان در سخنانی با بیان اینکه پیشرفتی در روابط تهران و ریاض حاصل شده است،‌ اعلام کرد که حل و فصل مسائل میان این دو طرف به زمان نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تمام سلام، نخست وزیر لبنان در مصاحبه با روزنامه لبنانی السفیر اعلام کرد: در نیویورک شاهد وجود تفاهم و توافق بین‌المللی برای از بین بردن تروریسم بودم، اما این ماموریت چگونه و به نتیجه‌ای می‌تواند برسد؟ این مساله مشخص نیست، حتی آمریکا نیز نگرش کاملی درخصوص این مساله ندارد که چگونه تروریسم را در عراق و سوریه به صورت کامل از بین ببرد.

وی افزود: آنها می‌خواهند گروه‌های تروریستی را ریشه کن کنند، اما آیا باید منطقه عربی تخریب شود تا اسرائیل خرسند شود. به همین دلیل از طرف‌های تاثیرگذار در منطقه بویژه عربستان، کشورهای حوزه خلیج فارس، مصر، ایران و ترکیه خواسته می‌شود تا برای حل فصل تمام بحران‌های منطقه مشارکت کنند، چرا که کشورهای دیگر از جمله لبنان بهای سنگینی را به دلیل اختلافات آنها می‌پردازند.

تمام سلام گفت: ما شاهد پیشرفتی در روابط عربستان و ایران بودیم و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به عربستان سفر خواهد کرد، اما حل و فصل این مسائل به زمان نیاز دارد.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل ابهامی که در جنگ بین المللی علیه تروریسم وجود دارد، نگرانی‌هایی نسبت به سرنوشت سوریه مطرح است.

این مقام لبنانی درخصوص اوضاع عراق نیز تصریح کرد: پس از اینکه داعش باعث دودستگی و وجود مشکلاتی در عراق شد، توجه‌ها در حال حاضر به سازماندهی عراق به عنوان یک کشور متمرکز است. حل و فصلی نیز که با تشکیل دولت حیدر العبادی، نخست وزیر عراق حاصل شد، تحقق مجدد وحدت را با حمایت عربستان، ایران و محافل بین المللی تسهیل می‌بخشد. اما در سوریه اندیشه‌هایی برای رسیدن به مرحله انتقالی وجود دارد و این مساله در وهله نخست در گرو توافق روسیه - آمریکا است، اما تا چه میزان امکان تحقق این امر وجود دارد؟ این مساله‌ای است که ما آن را نمی‌دانیم.

وی افزود: غرب نمی‌داند در جنگ با داعش به کجا می‌رود و این مساله به این معناست که اگر اوضاع در مدت زمان طولانی به همین منوال ادامه داشته باشد، روند صلح در منطقه عربی ادامه نخواهد یافت، چرا که هر چه که رخ می‌دهد، به نفع اسرائیل است و در سایه اختلافات عربی - عربی یا اختلافات عربی - ایرانی، این اسرائیل است که از شکست روند صلح بهره می‌برد.

تمام سلام گفت: ما از این مساله هراس داریم که نقش ترکیه و قطر در مساله نظامیان به دلیل مشارکت آن دو در جنگ علیه داعش تضعیف شده باشد.

انتهای پیام

کد N525912