/گزارش-الجزیره/

"خراسان"، گروهی که نیست!

سیاسی

"چند روز پیش نگاهی به خبرهایی می‌انداختم که به نقل از ارتش آمریکا و مقامات رسمی آن گزارش‌هایی از گروهی به نام خراسان ارائه داده بودند. طی 14 سالی که وقایع این منطقه را مطالعه می‌کنم نام خراسان را تاکنون نشنیده‌ام. این گزارش‌ها سپس این گروه تازه یافته را به عنوان انشعابی از هسته اصلی تروریست‌ها معرفی کردند که با استفاده از تکنولوژی و تجهیزات جدید و حتی راه‌های شیطانی‌تر قصد دارد به غیرنظامیان در آمریکا حمله کند. در حرکت بعدی، این گروه به هدف حملات هوایی آمریکا در سوریه تبدیل شد و ناگهان نام آن بر خروجی تمام رسانه‌ها قرار گرفت."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عمران خان، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در دوحه، در گزارشی برای سایت الجزیره انگلیسی نوشته است: «با وقوع این اتفاق با تمام کارشناسانی که در خاورمیانه و جنوب آسیا می‌شناختم، تماس گرفتم؛ چراکه گمان می‌کردم شاید این منم که نام این گروه را تاکنون نشنیده و نخوانده‌ام. واکنش‌ها چیزی غیر از خنده و بهت نبود؛ هیچ‌کس این گروه را نمی‌شناخت!

در پاکستان با یکی از وبلاگ‌نویسان و حامیان فعال داعش گفت‌وگو کردم و پرسیدم که این گروه چیست. او یکی از "مجاهدان" کهنه‌کار در افغانستان است اما در پاسخ به سؤال من گفت:‌ خراسان؟ این اسم را نمی‌شناسم و نمی‌دانم چه کسانی هستند.

در آمریکا با تحلیلگران مختلفی گفت‌وگو کردم و در بغداد در تلویزیون شاهد متخصصانی بودم که متقاعد شده بودند این گروه تهدیدی علیه آمریکا محسوب می‌شود! اریک هولدر دادستان کل آمریکا پس از حملات هوایی به سوریه به رسانه‌های آمریکایی گفت، آمریکا دو سال است که این گروه را شناسایی کرده است. او در این‌باره گفت: ما در واکنش به نگرانی‌های موجود درباره نزدیک شدن احتمال حمله گروه خراسان به کشور و متحدانمان به این گروه حمله کردیم. رابرت فورد، سفیر سابق آمریکا در سوریه نیز در این‌باره گفت: ما از این نام برای این گروه در داخل دولت استفاده می‌کنیم و نمی‌دانیم این اسم از کجا آمده است. تمام چیزی که من می‌دانم این است که آنها خودشان را به این اسم معرفی نمی‌کنند.

خراسان احتمالاً نام عجیب و غریبی است که دولت آمریکا برای این گروه برگزیده است. از نظر جغرافیایی، این اسم، نام منطقه‌ای تاریخی در شمال شرقی ایران است که درگذشته شامل افغانستان و پاکستان نیز می‌شده است.

این اطلاعات در کنار اطلاعاتی که منابع دیگر ارائه می‌دهند، در موافقت با ادعای آمریکایی‌ها نشان می‌دهد که این گروه مجموعه‌ای از فعالان سابق گروه تروریستی القاعده است که از پاکستان، افغانستان و آن منطقه گردهم جمع شده‌اند.

گروه خراسان پرچمی ندارد، عملیات رسانه‌ای یا نامی تجاری که مردم با آن بشناسندش، ندارد. در یک کلام این گروه ابزاری را که داعش یا سایر گروه‌ها برای رقابت با یکدیگر دارند، ندارد.

به گمان من، پس از گفت‌وگو با کارشناسان در سراسر جهان، خراسان نامی است که احتمالاً توسط تحلیلگران آژانس‌های اطلاعاتی انتخاب شده و مورد استفاده سیاستمداران قرار گرفته است و سپس یک رسانه آمریکایی این نام را به یک گروهی اطلاق کرد که باید از آن ترسید.

نکته روشن این است که خراسان نامی نیست که افراطیون از این گروه می‌دانند و استفاده می‌کنند. اما سؤال این است، چرا دولت آمریکا باید از این نام برای این گروه استفاده کند؟ واضح است که این نام، اسمی است کوتاه که مقامات آمریکایی آن را برای ارائه به رسانه‌ها مناسب و آشنا دیده‌اند و هم‌چنین این ایده را به ذهن متبادر می‌کند که گروه‌هایی وجود دارند که در سایه فعالیت کرده و از نام‌های باستانی برای یادآوری زمان‌های کهن استفاده می‌کنند.»

انتهای پیام

کد N525806