استقرار یگان زرهی "اسب آهنین" آمریکا در مرز روسیه

ایسنا نوشت:یگان زرهی "اسب آهنین" آمریکا ظرف دو هفته آینده و در مأموریتی تحت عنوان "پیام قاطعانه ناتو به مسکو" در مرزهای سه کشور حوزه دریایی بالتیک و لهستان مستقر می‌شود.

به گزارش  رویترز، یگان زرهی اسب آهنین، از حدود 700 نظامی، 20 تانک و خودروهای زرهی تشکیل شده و یکی از نیرومندترین یگان‌های نیروی زمینی ارتش آمریکاست که قرار است در خاک کشورهایی که زمانی عضو اتحاد جماهیر شوروی بودند مستقر شود. برخی از پایگاه‌هایی که قرار است توسط این یگان مورد استفاده قرار گیرد، ساخته ارتش سرخ شوروی است.

این اقدام با این هدف صورت می‌گیرد تا مسکو بداند هرگونه دخالت روسیه در لیتوانی، لتونی یا استونی این کشور را به جنگ با اتحاد غربی ناتو وارد می‌کند.

هر سه کشور مذکور روزی بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند و تحلیلگران معتقدند مسکو علاقه دارد تا دوباره تاثیر خود را بر این مناطق به ویژه در مناطقی که با روسیه پیوند نژادی دارند، بازیابد.

همچنین لهستان نیز که در جریان جنگ سرد تحت سلطه شوروی بود و اکنون یکی از اعضای ناتو محسوب می‌شود، مانند سه کشور مذکور درباره اقدامات احتمالی روسیه نگران است و برای استقرار نیروهای آمریکایی در منطقه لابی‌گریهای بسیاری کرده است.

کمتر از یک ماه است که دستور انتقال این یگان از پایگاهش در تگزاس به کشورهای حوزه بالتیک و لهستان صادر شده است. پرسنل این یگان اکنون در آلمان هستند و همزمان با انتقال تجهیزاتشان به شرق منتقل می‌شوند.

52261

کد N525738