نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی

وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با برگزاری نشستی، حمایت خود را از ملت فلسطین و حقوق آن‌ها در تشکیل کشور مستقل به پایتختی قدس اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه عربستانی الوطن، وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در نشست اخیر خود بر اولویت مسئله فلسطین و قدس برای امت اسلامی تاکید و حمایت تمامی کشورهای عضو از تلاش‌های دولت فلسطین جهت برآوردن خواسته‌های فلسطینی‌ها از جمله تشکیل کشور مستقل به پایتختی قدس بر اساس قوانین بین‌المللی و طرح صلح عربی را اعلام کردند.

وزرای خارجه کشورهای مسلمان همچنین بر لزوم مقابله با پدیده " اسلام هراسی" تاکید کردند و از جامعه جهانی خواستند تا برای توقف اقدامات تحریک‌آمیز علیه مسلمانان و همچنین تقویت معیارهای همزیستی با فرهنگ‌های متفاوت تلاش بیشتری انجام دهد.

آنها همچنین مخالفت رژیم صهیونیستی با تلاش‌ها برای تحقق صلح و مصادره اراضی فلسطینی و احداث شهرک‌ها در کرانه‌ باختری و قدس توسط اسرائیل را محکوم کردند. وزرای مسلمان خواهان پایان دادن فوری به محاصره‌ نوار غزه شدند و از ادامه خشونت‌ها در سوریه ابراز نگرانی کردند.

وزرای خارجه عضو سازمان همکاری اسلامی همچنین بر لزوم حفظ وحدت سوریه و حاکمیت و تمامیت ارضی آن تاکید کردند.

این وزرا همچنین ضمن ابراز نگرانی نسبت به رخدادهای اخیر یمن از تمامی گروه‌های سیاسی خواستند تا از طریق مذاکرات ملی سازنده برای تحقق اهداف ملی تلاش کنند.

وزرای خارجه کشورهای اسلامی همچنین از تحول در روند سیاسی عراق و تشکیل دولت حیدر العبادی، نسخت‌وزیر این کشور استقبال و بر حمایت از بغداد برای مقابله با گروه "دولت اسلامی" (داعش) و تمامی گروه‌های تروریستی که امنیت و ثبات عراق را تهدید می‌کنند، تاکید کردند.

وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی از وخامت اوضاع امنیتی در لیبی، سومالی، آفریقای مرکزی و مالی نیز ابراز نگرانی کردند و حمایت خود از بازگشت امنیت و ثبات به این کشورها را اعلام کردند.

این وزرا همچنین تاکید کردند که تروریسیم پدیده‌ جهانی خطرناکی است که هیچ کشور، دین یا تابعیتی ندارد و کشورهای اسلامی و مسلمانان بیشترین قربانیان این پدیده هستند.

انتهای پیام

کد N525696