افشای طرح هنری کیسینجر برای حمله هوایی به کوبا در سال 1976

طبق اسناد فاش شده، هنری کیسینجر،‌ وزیر امور خارجه سابق آمریکا حدود 40 سال پیش طرح‌های حملات هوایی احتمالی به هاوانا را برای "در هم شکستن کوبا" تدوین کرده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، هنری کیسینجر به شدت از حمله نظامی کوبا به آنگولا خشمگین بود و در سال 1976 گروهی محرمانه از مقام‌های ارشد دولت آمریکا را تشکیل داد تا در صورتی که کوبا تلاش کند نیرو به سایر کشورهای آفریقایی اعزام کند، بر روی طرح‌هایی برای اقدامات تلافی‌جویانه ممکن کار کنند.

این اسناد از سوی کتابخانه ریاست جمهوری جرالد فورد و به درخواست آرشیو امنیت ملی که گروهی تحقیقاتی است، منتشر شده است.

در این اسناد آمده است: به درخواست کیسینجر، مقام‌های آمریکایی طرح حمله به بنادر و تاسیسات نظامی کوبا و اعزام گردان‌های تفنگداران دریایی به پایگاه دریایی آمریکا در خلیج گوانتانامو را برای تنبیه کوبایی‌ها تدوین کردند. به گفته آنها چنانچه آمریکا در مقابل کشوری که تنها هشت میلیون جمعیت داشت، واکنش نشان نمی‌داد، ضعیف جلوه می‌کرد.

در متن این اسناد آمده است که کیسینجر در نشستی با جرالد فورد، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا (1974 تا 1977) گفت: گمان می‌کنم که دیر یا زود ما باید به کوبایی‌ها ضربه بزنیم.

این اسناد محرمانه نشان می‌دهد که روابط آمریکا و کوبا پس از انقلاب 1959 هاوانا که منجر به روی کار آمدن فیدل کاسترو شد، تا چه حد تیره و تار بود. کیسینجر که از 1973 تا 1977 وزیر امور خارجه بود، پیش از آن تلاش کرده بود تا از طریق اقدامات محرمانه روابط با هاوانا را ارتقا دهد اما در اواخر سال 1975 فیدل کاسترو،‌ رهبر وقت کوبا نیروهایش را به آنگولا اعزام کرد تا به این کشور تازه استقلال‌یافته کمک کنند و جلوی حملات آفریقای جنوبی و چریک‌های راست‌گرا را بگیرند.

انتهای پیام

کد N525381