ترکیه اتباع خود را از لیبی خارج کرد

در حالی که پارلمان لیبی پایبندی خود را به مذاکرات ملی اعلام کرده و به نظر می‌رسد اوضاع متشنج در این کشور اندکی بهبود یافته است، ترکیه 396 تن از اتباعش را به دلایل امنیتی از لیبی خارج کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه عربستانی الوطن، منابع ترکیه‌ای اعلام کردند که آنکارا 396 تن از اتباع خود را از شهر اوباری، در جنوب لیبی خارج کرده و هواپیمایی که این افراد را حمل می‌کرد به فرودگاه بین‌المللی شهر استانبول رسیده است.

از سوی دیگر شبه‌نظامیان مسلح گروه موسوم به فجر لیبی، و دیگر گروه‌های تندرو در بنغازی مذاکرات ملی لیبی را رد کردند.

گروه‌ فجر لیبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: عملیات نظامی ادامه دارد و هیچ‌گونه مذاکراتی برای توقف عملیات وجود نخواهد داشت.

این گروه ضمن غیر جدی خواندن مذاکرات تاکید کرد که هیچ‌کس نمی‌تواند به اقدامات نظامی آن‌ها پایان دهد.

طرف‌های درگیر در لیبی اخیراً در نشستی که با نظارت سازمان ملل در شهر غدامس، واقع در غرب این کشور برگزار شد، بر آغاز یک روند سیاسی فراگیر و گفت‌و‌گو به منظور کنار گذاشتن اختلافات توافق کردند.

در همین راستا بدر عبدالعاطی، سخنگوی وزارت خارجه مصر اعلام کرد که این وزارت‌خانه در تماس دائم با مقامات لیبیایی و رهبران قبایل برای آزادی راننده‌های بازداشت شده مصری در منطقه اجدابیای لیبی است.

وی گفت: اوضاع لیبی وخیم است و این کشور در بی‌ثباتی و تنش به سر می‌برد. در حال حاضر مقامات لیبیایی کنترل بر مناطق و برقراری امنیت برای شهروندان خود را ندارند.

از سوی دیگر پارلمان لیبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: مذاکرات گروه‌های مختلف پارلمان در شهر غدامس به خوبی برگزار شد و لیبیایی‌ها قادرند اختلافاتشان را به تنهایی حل کنند. ما از همگان می‌خواهیم تا اختلافات را کنار بگذارند چرا که اکنون زمان آن فرا رسیده تا آرامش و امنیت را به کشور بازگردانیم.

پارلمان لیبی ضمن تاکید بر پایبندی به مذاکرات اعلام کرد که برای حفظ وحدت کشور و دفاع از آن تلاش خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N525164