پارلمان ترکیه فردا برای تائید عملیات خارجی رای‌گیری می‌کند

دولت ترکیه به دنبال دریافت حکمی از پارلمان این کشور است تا اقدام نظامی خارجی و باز کردن پایگاه‌ها به روی سربازان خارجی را تائید کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، این حکم که دولت ترکیه در تلاش است تا تائید آن را از پارلمان بگیرد، شامل اقدام نظامی خارجی و باز کردن پایگاه‌ها به روی نیروهای خارجی می‌شود. این حکم به ارتش ترکیه اجازه می‌دهد تا برای مقابله با رشد تهدید افراط‌گرایان، نیروی زمینی به عراق و سوریه اعزام کند.

بولنت آرینچ، سخنگوی دولت و معاون نخست‌وزیر ترکیه، روز سه‌شنبه پس از نشست کابینه گفت: این درخواستی که می‌خواهیم برای تائید به پارلمان بفرستیم بسیار جامع است و برای مقابله با تهدیدهای امروز و فرداست.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این درخواست شامل اعزام نیرو به کشورهای خارجی برای ایجاد منطقه حائل و یا استقرار نیروهای خارجی و یا بازگشایی پایگاه‌های ارتش ترکیه برای سربازان خارجی می‌شود یا خیر، گفت: اجازه بدهید من یک گزینه دیگر اضافه کنم. تمام گزینه‌های بالا. این درخواست شامل تمام موارد سوال شده می‌شود.

وی افزود: ما دولت قاطعی هستیم و کاملاً اطلاع داریم که در داخل و خارج ترکیه چه می‌گذرد. مساله ایجاد منطقه حائل امنیتی و سایر مسائل بازتاب‌های دیپلماتیک و نظامی دارد.

معاون احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه تاکید کرد که شبه‌نظامیان دولت اسلامی موسوم به داعش در حال پیشروی به سمت مقبره سلیمان شاه، جد بنیانگذار امپراطوری عثمانی متعلق به ترکیه در سوریه هستند و سربازان ترکیه همچنان به حفاظت از این مقبره ادامه می‌دهند.

ترکیه در نظر دارد تا منطقه امنی را برای حفاظت از آوارگان سوری در خاک سوریه ایجاد کند. علاوه بر منطقه امنیتی، ترکیه از اعضای ائتلاف تحت رهبری آمریکا درخواست کرده است تا منطقه پرواز ممنوع بر فراز حریم هوایی سوریه ایجاد کنند. این درخواست دولت ترکیه طبق ماده 92 قانون اساسی ترکیه است و تصریح می‌کند که مجوز پارلمان برای اعزام نیرو به هر کشوری یا اجازه استقرار نیروهای خارجی در خاک ترکیه الزامی است.

بولنت آرینچ تاکید کرد که این طرح دو بخش دارد که شامل دلایل و درخواست‌ها از پارلمان می‌شود.

به گفته این مقام، طرح پیشنهادی به حدی جامع است که در آینده نیازی به اخذ مجوزهای جدید از پارلمان ترکیه نیست. آرینچ تصریح کرد: ما قصد داریم تا طرح‌هایی که هم‌اکنون برای عراق و سوریه وجود دارد و در ماه اکتبر منقضی می‌شود، تمدید کنیم. اعتبار آنها به صورت معمول تمدید می‌شود اما ما بر روی طرحی کار کرده‌ایم که این پیشنهادها را ادغام کند و پاسخگوی تمام تهدیدات و خطراتی باشد که ترکیه در منطقه با آنها روبروست.

این طرح احتمالاً در دوم اکتبر (10 مهر) در پارلمان ترکیه به رای گذاشته می‌شود و به دلیل حساسیت بالای موضوع، جلسه آن غیرعلنی خواهد بود.

انتهای پیام

کد N525048