وزیر خارجه بحرین: جنگ با داعش طولانی است

وزير امور خارجه,بحرين,داعش

وزیر خارجه بحرین با بیان اینکه جنگ علیه داعش طولانی خواهد بود، بر عزم و اراده کشور خود برای مقابله با تروریسم تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاه بر عزم و اراده کشور خود برای مقابله با تروریسم و از جمله گروه «دولت اسلامی» (داعش) تاکید کرد و گفت: این جنگ جنگی گسترده است که احتمالاً به طول می‌انجامد. در واقع مقابله با تروریسم جنگ دفاع از خود است و کشورهای عربی باید برای مقابله با آن تلاش کنند و گرنه برای سال‌هایی طولانی از این مساله رنج خواهیم برد.

وی گفت: باید بین دو مساله جنگ با داعش در سوریه و رسیدن به راهکار سیاسی برای حل بحران این کشور که موجب برآوردن خواسته‌های مردم سوریه شود، تفاوت قائل شد.

وزیر خارجه بحرین تأکید کرد: باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به کشورهای عربی شرکت‌کننده در ائتلاف علیه داعش تأکید کرد که چارچوب همکاری و برنامه‌های این ائتلاف در تمامی زمینه‌ها درخصوص مقابله با داعش و گروه‌های تروریستی دیگر خواهد بود.

وی این مساله را که کشورهای عربی به نیابت از ایران با داعش می‌جنگند، رد کرد و گفت: ما به نیابت از هیچ‌ کسی با داعش نمی‌جنگیم.

خالد بن احمد از تشکیل دولت جدید عراق استقبال کرد و گفت که وی قصد دارد با ابراهیم الجعفری دیدار کند.

وی درخصوص اوضاع یمن نیز گفت: کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) از واشنگتن خواستند تا برای اعمال تحریم علیه حوثی‌ها اقدام کند. ما باید به هر روشی تلاش کنیم تا جنگ داخلی و بی‌ثباتی طولانی و تروریسم در یمن رخ ندهد.

وزیر خارجه بحرین درخصوص روابط با قطر تأکید کرد: قطر بخشی از شورای همکاری خلیج (فارس) است اما مسائل و مشکلاتی میان ما وجود دارد که باید پایان یابد و آن مساله فرا خواندن سفیران است. من امیدوارم این مساله حل شود و اوضاع به حالت عادی بازگردد. در واقع ما باید دلایل هرگونه اختلافات میان کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) و قطر را بیش از اتخاذ هرگونه اقداماتی از بین ببریم.

وی گفت: بحرین مسیر طولانی را طی کرده تا به حقوق بشر احترام بگذارد و در این زمینه با کمیساریای عالی حقوق بشر و سازمان‌های حقوقی بین‌الملل همکاری می‌کند اما ما با مداخله خارجی در این مساله مخالفیم.

انتهای پیام

کد N525021