وزیر امور خارجه میانمار: خشونت‌های فرقه‌ای روند اصلاحات را تغییر داده است

وزیر امور خارجه میانمار با رد این مساله که ناآرامی‌های کنونی در کشور ناشی از نژادپرستی است، گفت: خشونت‌های فرقه‌ای میان بوداییان و اقلیت مسلمان روهینجا به یک چالش غیرمنتظره و تاسف‌بار در روند دموکراسی این کشور تبدل شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، وونا مائونگ لونی، وزیر امور خارجه میانمار در مصاحبه‌ای گفت: هنوز حکومت خونتا در کشور تا حدودی پابرجاست اما انتخابات آتی در کشور باید یک روند آزاد و عادلانه باشد اما هنوز نمی‌دانیم که آنگ‌سان سوچی، رهبر دموکراسی‌خواه میانمار می‌تواند در این انتخابات شرکت کند یا خیر.

وی ادامه داد: دولت روندی تعیین‌کننده را در استان راخین واقع در غرب میانمار آغاز کرده تا روهینجاهای بی‌خانمان را به شهروندان بومی شده تبدیل کند اما دولت هنوز این افراد را به عنوان یک گروه به رسمیت نمی‌شناسد.

وزیر امور خارجه میانمار ادامه داد: دولت، مسلمانان روهینجا را که جمعیتی قریب به 1.3 میلیون نفر هستند، بنگالی می‌داند. مهاجران غیر قانونی که از بنگلادش به میانمار آمده‌اند و چندین نسل است که در این کشور ساکن هستند.

وی همچنین ناآرامی‌های کنونی در کشور را چالشی غیر منتظره و تاسف‌بار توصیف کرد که روند دموکراتیک میانمار با آن مواجه است و گفت: توجهات زیادی از جانب جامعه بین‌الملل به این ناآرامی‌ها معطوف شده است و بسیاری علت این ناآرامی‌ها را تبعیض نژادی مذهبی یا میان اقلیت‌های قومی می‌دانند که نادرست است بلکه علت این ناآرامی‌ها جنایات و ارتکاب موارد خلاف است.

انتهای پیام

کد N525020