وکیلی: مقاومت اجتماعی افراط‌گرایان را از پا در خواهد آورد

اعتدال,جهان عليه خشونت و افراطی‌گری

مدیر مسئول روزنامه ابتکار گفت: باید فرهنگ اعتدال که نقطه مقابل افراط است در جامعه و ادبیات سیاسی جا بیفتد. مقاومت اجتماعی و خود مردم افراط‌گرایان را از پا در خواهند آورد.

محمدعلی وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: اعتدال نقطه مقابل افراط است. کسانی دچار افراط می‌شوند که تنگ‌نظر و کوته‌فکر هستند و دچار جزمیت در برداشت شده‌اند. این تنگ‌نظری آنها را به دالان تاریک افراط می‌برد.

وی در ادامه گفت: اینکه چرا عده‌ای اصرار دارند تا در گروه افراط‌گراها بمانند یا به نداشتن معرفت و اشتباه در شناخت حقیقت دچارند و یا جزو کاسبان افراط هستند. این دسته از افراد نان‌شان را از طریق کاسبی افراط به دست می‌آورند.

مدیر مسئول روزنامه ابتکار افزود: گروهی هم وجود دارند که پذیرش رای مردم برایشان سنگین است و از روی عصبانیت عنان عقل‌شان را از دست می‌دهند و دست به افراط‌گرایی می‌زنند. مهم‌ترین راه مقابله با همه این گروه‌ها اعتدال است.

وی با بیان اینکه اعتدال باید فرهنگ همگانی در جامعه شود، تصریح کرد: منطق اعتدال می‌تواند بهترین راه برای مبارزه با افراط‌گرایان باشد. اگر این منطق هنجار پسندیده جامعه بشود همه مردم به سمت آن روی می‌آورند. همان‌طور که بر طبق دین و آیین علمای دین، همه می‌دانند که اعتدال بهترین روش است.

وکیلی با اشاره به ضرورت وجود فرهنگ‌سازی اجتماعی در مقابله با افراط‌گرایان، اظهار داشت: باید افراط‌گرایی جزو مفاهیم مذموم و ناهنجار شود. مقاومت اجتماعی باید در برابر افراط‌گرایی شکل بگیرد تا به طور اتوماتیک هر چیزی که بویی از افراط دارد توسط مردم جامعه پس زده شود.

مدیر مسئول روزنامه ابتکار در پایان گفت: این وظیفه فرهنگ‌سازان است که افراط‌گرایی را در ادبیات سیاسی ضد ارزش و مذموم نشان دهند و با آن مقابله کنند و با بخشنامه و دستور از بالا این فرهنگ از بین نمی‌رود.

انتهای پیام

کد N524800