فراخوان پایان‌نامه در بخش پژوهش مسابقات قرآن دانشگاهیان مسلمان

دبیرخانه بخش پژوهش پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان به تبیین موضوعات و محورهای بخش پایان‌نامه‌ها و مقالات پرداخت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دبیرخانه بخش پژوهش پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان به ارائه موضوعات و محورهای بخش پایان‌نامه‌ها و مقالات پرداخته است.

بر این اساس،‌ آثار دریافتی از دانشجویان و اساتید، ابتدا توسط کمیته علمی کنگره مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و نهایتا آثار برگزیده مورد تقدیر قرار خواهند گرفت. این آثار با مدنظر قرار دادن مجموعه‌ای از شاخصه‌ها و معیارهای کلی داوری، در سه سطح علمی تخصصی، علمی ترویجی و علمی پژوهشی، ارزیابی می‌شود.

طی برگزاری مسابقات، دو سمینار «روش‌شناسی مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم» و «وحدت اسلامی» برگزار می‌شود که محورهای پایان‌نامه‌ها و مقالات دریافتی در این دو بخش به شرح زیر اعلام می‌شود:

الف) روش‌شناسی مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم

1. تعریف مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم و تمایز آن با بررسی و مقایسه تطبیقی؛ تفسیر علمی؛ نقد و بررسی و دیگر عناوین مشابه

2. گونه‌شناسی مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم

3. روش تحقیق در مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم

4. قرآن کریم و رابطه منطقی آن با سایر علوم

5. محدوده و حوزه بکارگیری علوم و معارف قرآنی در علوم مختلف

6. نقش قرآن کریم در تحول علوم انسانی

7. مبانی علوم در قرآن کریم

8. ضرورت آسیب‌شناسی مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم

9. تفسیر به رأی و مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم و ...

ب) وحدت اسلامی

1- مفهوم، مبانی و ضرورت وحدت اسلامی

2- فرصت‌ها و چالش‌های وحدت اسلامی

3- راهکارها و عوامل موثر در تحکیم وحدت امت اسلامی

4- سیره پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) در تحکیم وحدت اسلامی

5- نقش خواص و اندیشمندان اسلامی در ایجاد و تحکیم وحدت اسلامی

6- جایگاه کشورهای اسلامی در وحدت مسلمانان و فرق اسلامی

7- موانع درونی و بیرونی تحکیم وحدت امت اسلامی

8- نقش روابط سیاسی، تجاری، اقتصادی و ... در تحکیم روابط و وحدت جوامع اسلامی

محققان و دانش‌پژوهان تا 30 آبان‌ماه 1393 فرصت دارند که آثار خود را به دبیرخانه پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان ارسال کنند. نتایج نهایی ارزیابی آثار 30 آذر‌ماه از طریق وبگاه اطلاع‌رسانی سازمان فعالیت‌های قرآنی اعلام می‌شود.

پژوهشگران علاقه‌مند می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و ملاحظه آیین‌نامه تهیه مقالات و پایان‌نامه‌ها و شرایط علمی مقالات و پایان‌نامه‌ها، و همچنین آشنایی با شیوه تنظیم متن مقالات به وبگاه پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان مراجعه کنند و یا با شماره تلفن 02166402882 تماس حاصل کنند.

بر اساس این گزارش به حکم تقدیر و تجلیل آثار برگزیده حوزه پژوهش مسابقات در دو بخش مقالات و پایان‌نامه‌ها، به دریافت‌کنندگان رتبه‌های اول تا سوم به ترتیب 7، 5 و 3 سکه تمام بهار آزادی تقدیم می‌شود.

انتهای پیام

کد N524779