واکنش جامعه یهودیان آرژانتین به سخنان رییس‌جمهور این کشور درباره پرونده آمیا

سیاسی

رهبران یهودی آرژانتین سخنان رییس‌جمهور این کشور در سازمان ملل درباره پرونده آمیا،‌ نقش ایران در آن و همکاری نکردن یهودیان با این پرونده را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نوشته روزنامه تایمز آو اسراییل، رهبران یهودی آرژانتین روز دوشنه سخنان کریستینا فرناندز، رییس‌جمهور این کشور در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک را به شدت مورد انتقاد قرار دادند.

رییس‌جمهور آرژانتین در سخنرانی روز 24 سپتامبر خود در نیویورک گفت که بعد از توافق این کشور با ایران برای همکاری درباره تحقیقات پرونده انفجار آمیا (مرکز همیاری یهودیان آرژانتین) رهبران یهودی که همواره از حامیان ما بودند به مخالفان ما تبدیل شدند.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی سازمان ملل، فرناندز در سخنرانیش در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: آرژانتین نیز زمانی که سفارت اسراییل در بوینس آیرس هدف حمله قرار گرفت،‌ تروریسم سیاسی را تجربه کرد. آرژانتین در آن زمان تحقیقاتی را آغاز کرد و درصد بود تا عاملان این حادثه را پای میز محاکمه بکشاند. در این راستا یک تفاهم‌نامه میان ایران- آرژانتین در سال 2010 امضا شد تا از این طریق شهروندان ایرانی متهم بتوانند در برابر دادگاه‌های آرژانتین شهادت بدهند.

رییس‌جمهور آرژانتین افزود: رایزنی در این زمینه بسیار ضروری بود اما بعد از امضای این تفاهم‌نامه شیطنت‌های داخلی و خارجی آغاز شد و جوامع یهودی آرژانتین که همواره با ما همراه بودند به مخالفان ما تبدیل شدند.

وی تصریح کرد:‌ جوامع و موسسات یهودی سپس ما را به سازش با دولت ایران متهم کردند و لابی‌هایی در کنگره آمریکا انجام شد که آرژانتین را به همکار با ایران متهم کرد.

فرناندز ادامه داد: زمانی که نمایندگانی از دولت آمریکا با مقامات ایرانی ملاقات می‌کنند چنین اعتراض‌هایی وجود ندارد.

تایمز آو اسراییل هم‌چنین نوشت: در تابستان سال 1992در اثر انفجار در مرکز آمیا 85 تن کشته و چندین نفر زخمی شدند. پرونده این انفجار بیش از یک دهه فراز و شیب‌های زیادی را طی کرد تا این که دادستانی آرژانتین در سال 2006 دولت جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان را به همراه چند تن از مقامات ایرانی به دست داشتن در این انفجار متهم کرد.

ایران همواره این اتهامات را رد کرد و آن‌ها را بی‌اساس دانسته است. جولیو شلوسر، رهبر جامعه یهودیان آرژانتین پس از سخنان رییس‌جمهور این کشور در مجمع عمومی سازمان ملل با انتقاد از این اظهارات گفت که فرناندز تلاش کرده است تا مسوولیت ناکامی در این پرونده را به گردن یهودیان بیاندازد.

شلوسر در اظهارات خصمانه خود علیه ایران تأکید کرد: ما بارها گفته‌ایم که ایران یک شریک خوب برای همکاری نیست اما خانم رییس‌جمهور تلاش کرد قربانیان را به کسانی تبدیل کند که قربانی می‌گیرند.

هم‌چنین اوایل سال جاری یک دادگاه فدرال در آرژانتین اعلام کرد توافق با ایران مشروعیت ندارد و در نتیجه قابل اجرا نیست.

بر اساس گزارش بی بی سی فارسی، اسراییل و گروه‌های یهودی پیش از این نیز توافق ایران و آرژانتین برای همکاری درباره پرونده انفجار آمیا را محکوم و آن را یک پیروزی دیپلماتیک برای ایران توصیف کرده بودند.

اما با وجود امضای یک تفاهم‌نامه میان دو کشور پرونده آمیا هنوز در آرژانتین یکی از موضوعات مورد اختلاف حقوقی و سیاسی است.

انتهای پیام

کد N524530