ولایتی: مقابله با تروریسم باید در چارچوب مقررات بین‌المللی باشد

سیاسی

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع گفت: ایران و چین اعتقادی به دعوت آمریکا که به بهانه‌ی مقابله با تروریسم در منطقه صورت می‌گیرد و در حقیقت زیربناهای سوریه را تخریب می‌کند ندارند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی اکبر ولایتی در حاشیه‌ی دیدار عصر سه‌شنبه‌اش با وانگ ون، رییس دانشگاه ریمن چین و در جمع خبرنگاران در رابطه با همکاری‌های ایران و چین برای مقابله با تروریسم در منطقه گفت: ما با هیات چینی گفت‌وگوهای نسبتا خوبی داشتیم و درباره این که ایران و چین به سمتی حرکت می‌کنند که روابط‌شان استراتژیک و راهبردی باشد گفت‌وگو کردیم.

وی ادامه داد: ما منتظر هستیم در آینده‌ای که زمان آن خیلی دیر نخواهد بود رییس‌جمهور چین بنابر دعوت دکتر روحانی به ایران سفر کنند و ما برای این سفر اهمیت زیادی قائلیم و هم‌چنین باید بگویم از گفت‌وگوهایی که تا به حال رییسان‌جمهور ایران و چین داشته‌اند توانسته‌ایم بهره‌های خوبی در پایه گذاری روابط راهبردی بین دو کشور ببریم و علاوه بر آن درباره روابط سیاسی، اقتصادی، مالی و انتقال تکنولوژی بین دو کشور وجود دارد صحبت کردیم.

ولایتی با اشاره به مواضع ایران و چین در مقابله با تروریسم تصریح کرد: هر دو کشور با تروریسم مخالف بوده و مصمم به مبارزه با آن هستند. اما هیچ‌گاه به کاری که آمریکایی‌ها به صورت یک‌جانبه انجام می‌دهند اعتقادی نداریم. بنابراین نه چین و نه ایران به اقدامی که امروزه آمریکایی‌ها تحت عنوان مبارزه با تروریسم انجام می‌دهند معتقد نیستند زیرا این تصمیمات به صورت یک‌جانبه گرفته شده است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: در رابطه با اقداماتی که در سوریه و عراق به بهانه‌ی مبارزه با تروریسم صورت می‌گیرد می‌گویم که درحقیقت آن‌ها زیربناها و امکانات زیربنایی این کشور را تخریب می‌کنند. آن‌ها به بهانه‌ی مبارزه با تروریست‌هایی که خودشان پرورش دادند به این کشورها حمله کردند. در این رابطه چین هم اعتقادی ندارد که به این دعوت آمریکایی‌ها برای اقداماتی که در منطقه در پوشش مبارزه با تروریسم انجام می‌دهند بپیوندد و چین و ایران هر دو معتقد هستند که این اقدامات باید در چارچوب مقررات بین‌المللی صورت بگیرد و در عین حال مبارزه با تروریسم نیز بر اساس قواعد بین‌المللی و بدون مداخله در امور داخلی سایر کشورها انجام شود.

رییس دانشگاه ریمن چین نیز در رابطه با سفرش به ایران خاطرنشان کرد: این دو کشور رابطه قدیمی و باستانی با یکدیگر دارند و همکاری‌های دو کشور نه تنها برای منطقه خیلی مفید است بلکه برای صلح و ثبات دنیا نیز اهمیت زیادی دارد.

او گفت: من در سفرم به ایران از دانشگاه‌های این کشور بازدید کردم و فکر می‌کنم دانشگاه‌های ایران در خاورمیانه جزو مراکز علمی درجه اول هستند و امیدوارم دانشگاه‌های شما نسل جوانی که ایران جدید را می‌سازند تربیت کنند.

انتهای پیام

کد N524517