پیشنهاد کره شمالی برای مذاکره با پکن بر سر ژاپنی‌های ربوده شده

كره‌شمالي,ژاپن

نخست وزیر ژاپن امروز (سه شنبه) اعلام کرد که کره شمالی به این کشور ابلاغ کرده است که نتایج تحقیقات درباره سرنوشت ژاپنی‌های ربوده شده توسط ماموران کره شمالی را فاش نخواهد کرد و به ژاپن پیشنهاد داد تا نمایندگان خود را برای مذاکره به پیونگ یانگ بفرستد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، مساله سرنوشت گروهی از ژاپنی‌های ربوده شده توسط کره شمالی در چند دهه پیش به منظور تربیت جاسوس علیه ژاپن باعث تیره شدن روابط این دو کشور شده و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن حل و فصل این مناقشه را یکی از اولویت‌های خود دانسته است.

نخست وزیر ژاپن امروز به خبرنگاران گفت که جونیچی ایهارا، مقام بلندپایه وزارت امورخارجه ژاپن روز دوشنبه در چین با سونگ ایل- هو سفیر کره شمالی در زمینه عادی سازی روابط با ژاپن دیدار کرده است تا در جریان جدیدترین اطلاعات تحقیقات کره شمالی درباره ژاپنی های ربوده شده قرار بگیرد.

آبه گفت: سونگ ایل – گفته است که با جدیت تحقیقاتی علمی و عینی در کره شمالی در حال انجام است اما این تحقیقات در مراحل اولیه قرار داشته و در حال حاضر نتایج ملموسی برای گزارش دادن وجود ندارد.

آبه اضافه کرد: طرف کره‌ای همچنین از ایهارا خواست تا به پیونگ یانگ بیاید و با اعضای کمیته ویژه تحقیقات به طور رودررو به منظور دریافت وضعیت دقیق این تحقیقات دیدار کند.

ژاپن در ماه ژوئیه تحریم های خود علیه کره شمالی را به ازای بازگشایی تحقیقات در این کشور در رابطه با این مساله کم و اعلام کرد که انتظار دارد اواخر تابستان و اوایل پاییز گزارش اولیه این تحقیقات را دریافت کند.

با این حال در اوایل ماه سپتامبر کره شمالی به ژاپن گفت که تنها گزارش مقدماتی وضعیت این تحقیقات را می‌تواند ارائه دهد.

آبه نگفت که آیا ژاپن با پیشنهاد طرف کره شمالی به منظور اعزام هیاتی به پیونگ یانگ موافقت کرده است یا خیر.

انتهای پیام

کد N524493