مساجد باید در خط مقدم فعالیت‌های فرهنگی باشند

اسلام,دين,مسجد

معاون فرهنگی و امور روحانیون دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور گفت: 14 هزار و 197مسجد ویژه اهل سنت در سراسر کشور وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرسول هاجری در همایش تجلیل از مساجد نمونه اهل سنت استان گلستان در گرگان افزود: یکهزار و 400 مسجد در استان گلستان وجود دارد یعنی به ازای هر 500 نفر از برادران اهل سنت استان یک مسجد ساخته شده است.

وی با تاکید بر این‌که «مساجد باید در خط مقدم فعالیت‌های فرهنگی باشند» اظهار کرد: مساجد یکی از اصلی‌ترین پایگاه‌های اسلام و مراکز فرهنگی محسوب می‌شوند.

هاجری ادامه داد: اگر مساجد با قدرت و صلابت و با رهبری و فرماندهی یک روحانی مدیر و مدبر در مسیر دین گام بردارند، بسیاری از مشکلات و مسایل امروز جهان اسلام حل می‌شود.

وی با بیان این‌که «مساجد نقش بزرگی در معادلات جهانی و به عقیده کارشناسان سیاسی، نقش مهمی در بزرگترین انقلاب قرن و تاریخ داشته‌اند» افزود: در صدر اسلام با این‌که نیروهای مسلمان نسبت به نیروی دشمن کمتر بودند، اما تمرکز پیامبر اکرم (ص) بر مساجد بود و توانست با تعداد نیروی اندک در برابر دشمنان به پیروزی برسد.

هاجری همچنین با اشاره به این‌که «در 28 آیه از قرآن کریم کلمه مسجد بکار رفته است و 10 سوره این کتاب آسمانی به مسجد اختصاص دارد» تصریح کرد: این امر نشان می‌دهد که 10 درصد آموزه‌های وحیانی ما در زمینه مسجد و مسجدمحوری است.

وی یادآور شد: مسجد علاوه بر این‌که محلی برای عبادت و بندگی خدا به شمار می‌رود، به عنوان یک مدرسه و مرکز تعلیم و تعلم انسان‌ها است.

هاجری اضافه کرد: مسجد النبی در مدینه منوره، یک الگوی مناسب برای مساجد مسلمین است و در واقع در صدر اسلام مسجد پیامبر (ص) نهاد نظم، انضباط، فرماندهی و فرمانبری برای سپاه اسلام بود.

وی همچنین ادامه داد: یکی از راهبردهای دشمن نیز مسجدسازی است، بطوری که در کنار مساجد مسلمانان، مساجد دیگری بنا می‌کند و می‌خواهد امام جماعت این دو مسجد را مقابل هم قرار دهد و تلاش دارد که بین مسلمین تفرقه ایجاد کند.

هاجری با بیان این‌که «این گونه مساجد بلندگوی دشمن بوده است» افزود: امروز دنیای کفر و شرک اختلافات بین همدیگر را کنار گذاشته‌اند و در مقابل اسلام ایستاده‌اند.

معاون فرهنگی و امور روحانیون دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور با بیان این‌که «دشمن برای کاستن از گرایش به اسلام، چهره دین را خشن و وحشتناک جلوه می‌دهد» تصریح کرد: آنان با ایجاد گروه‌های داعش، طالبان و القاعده مساله اسلام هراسی و ایجاد اختلاف را به عنوان جریان افراطی ایجاد کرده‌اند.

هاجری ادامه داد: آن زمان که رهبران و علمای شیعه و سنی نسبت به این مسایل هشدار دادند، کسی توجه نکرد، اما امروز به این واقعیت‌ها رسیده‌اند.

هاجری از اجرای طرح تجلیل از مساجد نمونه، صدور کارت برای ائمه جماعات، طرح معافیت سربازی، طرح ساماندهی اعزام به عمره مفرده و ادامه تحصیل برای ائمه جماعات مساجد خبر داد.

انتهای پیام

کد N524305