رئیس‌جمهور تونس: هیچ نظامی نباید این وقاحت را داشته باشد که خود را قیم فلسطینی‌ها بداند

فلسطين,تونس

رییس جمهوری تونس تاکید کرد که کشورش تمام امکانات محدود خود را در راستای خدمت به مردم فلسطین به کار می‌گیرد و این کشور خود را بخشی از درگیری فلسطینی‌ها می‌داند چراکه فلسطینی‌ها فقط به خاطر فلسطین نمی‌گنجند بلکه به خاطر ارزش‌هایی می‌جنگند که مردم تونس به خاطر آن می‌میرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری السبیل، منصف المرزوقی، رییس جمهوری تونس در سخنرانی خود در کنفرانس روندهای قانونی و سیاسی مساله فلسطین که با نظارت وی در تونس برگزار شد، سه رویکرد را برای کشورش درخصوص مساله فلسطین تعیین کرد و گفت: تصمیم مردم فلسطین تصمیم تونس نیز خواهد بود و تونس از وحدت ملی فلسطین حمایت می‌کند و برای تحقق و تقویت آن تلاش می‌کند و با تمام امکاناتی که در اختیار دارد از آن حمایت می‌کند.

وی افزود: تصمیم ما همان تصمیم فلسطینی‌هاست. ما سیاست‌های قدیمی برخی از نظام‌های عرب را که می‌خواهند خود را قیم فلسطینی‌ها کنند رد کرده و همچنان رد می‌کنیم. هیچ نظامی نباید این وقاحت را داشته باشد که خود را قیم این ملت کند. این مردم فلسطین هستند که سرنوشت خود را تعیین می‌کنند و ما نیز از آنها پیروی می‌کنیم.

وی تاکید کرد: تونس از وحدت ملی فلسطینی‌ها حمایت می‌کند و در کنار یک گروه علیه گروه دیگر نمی‌ایستد و با تمام قوا برای آشتی میان برادران فلسطینی تلاش می‌کند.

رییس جمهوری تونس خواهان محاکمه رهبران رژیم صهیونیستی به دلیل کشتارهای اخیرشان در نوار غزه شد و تاکید کرد که دادگاه کیفری و بین‌المللی باید این حق را برای بررسی این قبیل مسائل داشته باشد.

وی افزود: گروه‌های تونسی ممکن است در مسائل مختلفی اختلاف نظر داشته باشند اما در مساله حمایت از فلسطین متحد هستند. من همواره مردم تونس را اینگونه معرفی می‌کنم که آنها یک ملی‌گرای غیور هستند که زبانشان عربی و دین‌شان اسلام است و عشق‌شان به فلسطین است.

از سوی دیگر منابع فلسطینی فاش کردند که مسوولان مصری به هیاتی از جنبش حماس از جمله موسی المرزوق و محمود الزهار دو عضو برجسته دفتر سیاسی حماس اجازه ندادند که از طریق حریم هوایی این کشور به تونس سفر کرده و در کنفرانسی درخصوص روندهای قانونی و سیاسی مساله فلسطین مشارکت کنند.

انتهای پیام

کد N524270