مسکو در انتظار پیشنهادهای اروپا در مورد توافق‌نامه اوکراین- اتحادیه اروپا

نماینده روسیه در اتحادیه اروپا اعلام کرد: روسیه منتظر پیشنهاد همکاران خود در اتحادیه اروپا درباره مسائل مرتبط با توافقنامه همکاری اوکراین با اتحادیه اروپا است که موجب افزایش نگرانی‌های مسکو شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری نووستی، "ولادیمیر چیژوف"، نماینده روسیه در اتحادیه اروپا در این رابطه گفت: تاکنون توافقی درباره زمان دیدار سه جانبه آتی صورت نگرفته است. کارشناسان به صورت جداگانه به تلاش ‌های خود ادامه می‌دهند اما توپ در زمین اتحادیه اروپاست. ما لیستی از نگرانی‌های خود را به اتحادیه اروپا داده‌ایم و اکنون منتظر پیشنهادهای آنها هستیم.

به گفته چیژوف، روسیه به پنج مشکل خود (در ارتباط با تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و اوکراین) که به راه‌حل نیاز دارند اشاره کرده است. این مشکلات عبارتند از: قیمت‌ها،مسائل مرتبط با استانداردها و قوانین فنی، قوانین بهداشتی و دامپزشکی، انرژی و در نهایت مدیریت گمرکی.

نماینده روسیه در اتحادیه اروپا درباره زمان رسیدگی به نگرانی‌های کشورش گفت: انتظار می‌رود به مواردی که در 12 سپتامبر به اتحادیه اروپا ارائه شد، در آینده نزدیک رسیدگی شود.

روز دوشنبه شورای اروپا اعلام کرد، این بلوک ایجاد ناحیه تجارت آزاد با اوکراین را تحت توافقنامه همکاری تا اول ژانویه 2016 به تعویق خواهد انداخت.

چیژوف درباره این تصمیم گفت: این تصمیم مورد انتظار بوده و همسو با توافقی است که سه طرف روسی، اوکراینی و اتحادیه اروپا در 12 سپتامبر در بروکسل به آن دست یافتند.

توافقنامه همکاری اوکراین و اتحادیه اروپا قرار است همکاری‌های اقتصادی و سیاسی بین دو طرف ایجاد کند.

مفاید سیاسی این توافقنامه در ماه مارس، پس از برکناری ویکتور یانوکویچ، رییس جمهور وقت اوکراین و به قدرت رسیدن دولت موقت به امضا رسید.

انتهای پیام

کد N524071