ابوطالبی: در آستراخان دستاوردهای دیپلماتیک کشورمان به اوج رسید

رييس‌جمهور,روسيه,ابوطالبی,درياي خزر

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری در صفحه شخصی خود در توئیتر به تشریح دستاوردهای دیپلماتیک حضور رییس‌جمهور کشورمان در چهارمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر پرداخت.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری در صفحه شخصی خود در توئیتر به تشریح دستاوردهای دیپلماتیک حضور رییس‌جمهور کشورمان در چهارمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر پرداخت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،حمید ابوطالبی با اشاره به اینکه عصر دیروز با امضاء اعلامیه سران و اسناد چندگانه در این اجلاس دستاوردهای دیپلماتیک کشورمان از آمریکا تا روسیه و از توسعه تعاملات با اروپا و غرب تا پیشرفت چشمگیر در مسائل خزر، به اوج خود رسیده است چند دستاورد این اجلاس را به شرح ذیل تشریح کرد:

- به پیشنهاد ایران و برای نخستین بار، عرض منطقه حاکمیت ملی در سطح آب در دریای خزر 15 مایل (همه جا 12 مایل است)تعیین شد

- منطقه انحصارشیلاتی ١٠مایل از حد خارجی دریای سرزمینی تعیین، و مابقی به عنوان پهنه مشترک محسوب شد.

- برای نخستین بار ممنوعیت حضور نظامی کشورهای غیر از کشورهای ساحلی در دریای خزر، موردموافقت سران واقع شد.

- درمقایسه با سه اجلاس قبلی سران، تعداد اسناد امضا شده اجلاس آستراخان هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی قابل توجه‌تر بود.

- رییس جمهور روسیه پس از ملاقات صمیمی و گرم با دکتر روحانی به رسم یادبود، هدیه‌ای ارزشمند و تاریخی، به رئیس جمهوری کشورمان اهدا نمود.

به توانایی‌های بالای دیپلماتیک کشورمان و تعامل در سطوح منطقه ای و بین‌المللی اعتماد داشته باشیم

نماینده معرفی شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای حضور در سازمان ملل در انتهای مطلب خود بار دیگر تاکید کرده است: دوستان گرامی،به توانایی‌های بالای دیپلماتیک کشورمان و تعامل در سطوح منطقه ای و بین‌المللی اعتماد داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N524006