یونسکو:

داعش با فروش آثار باستانی عراق کسب درآمد می کند

آفریقا و خاورمیانه

سازمان فرهنگی هنری سازمان ملل متحد در نشستی اعلام کرد که گروه تروریستی داعش با فروش آثار باستانی عراق کسب درآمد می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، یونسکو سازمان فرهنگی هنری سازمان ملل متحد نشستی را با عنوان "میراث عراق در خطر است" برگزار کرد.

در این نشست که کارشناسان و دیپلمات ها حضور داشتند تاکید شد که گروه تروریستی داعش اماکن تاریخی در عراق را نابود می کند و با فروش آثار باستانی هزینه های خود را تامین می کند.

"فیلیپ لالیو" نماینده فرانسه در یونسکو در این رابطه اعلام کرد: ما اقدامات داعش علیه میراث فراهنگی عراق را محکوم می کنیم و این اقدامات در حالی صورت می گیرد که این گروه وحشتناکترین جنایات را نیز علیه بشریت انجام می دهد.

وی افزود: داعش همچنین با اهداف تامین مالی خود به حفاری در مناطق مختلف عراق می پردازد تا با کشف آثار باستانی آنها را از طریق واسطه به کشورهای اروپایی و آسیایی بفروشد. میزان دقیق قاچاق آثار باستانی عراق توسط داعش مشخص نیست اما برخی آثار باستانی به سرقت رفته عمری بیش از دو هزار سال دارند و ارزش آنها بسیار زیاد است.

خاطرنشان می شود گروه تروریستی داعش اماکن تاریخی و مذهبی مسلمانان و شهروندان مسیحی در عراق و سوریه را طی دو سال گذشته نابود کرده است. تروریست های داعش با این ادعا که آثار باستانی مصداق بت پرستی هستند به تخریب آنها می پردازد.