لاوروف:

برنامه ناتو برای حضور در بالکان تحریک آمیز است

آمریکا اروپا

وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتی برنامه ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) برای گسترش حضور خود در کشورهای استقلال یافته از یوگسلاوی را تحریک آمیز خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، برنامه ناتو برای گسترش حوزه فعالیت خود در کشورهای بوسنی، مقدونیه و مونته نگرو با واکنش منفی روسیه مواجه شده بطوریکه "سرگئی لاوروف" این برنامه را تحریک آمیز می داند.

مناطق شرقی و جنوبی اروپا دارای اهمیت ژئواستراتژیک برای روسیه هستند از همین رو مسکو به شدت با گسترش ناتو به این مناطق مخالف است.

این وضعیت در حالی است که بوسنی، مقدونیه و مونته نگرو خواهان پیوستن به ناتو هستند و از سوی دیگر کراوسی و آلبانی نیز در سال 2009 به عضویت این سازمان درآمده اند.

وزیر امور خارجه روسیه در مورد احتمال پیوستن این سه کشور به ناتو گفت: این یک اقدام اشتباه و تحریک آمیز است. در هر صورت این یک اقدام غیر مسئولانه است که اقدامات در حال انجام برای بهره مند شدن از امنیت یکسان در اروپا را بدون در نظر گرفتن این نکته که آبا کشوری عضو ناتو هست یا خیر، زیر سوال می برد.

بر اساس این گزارش، وجود ذخایر انرژی در منطقه بالکان یکی از دلایل توجه روسیه و ناتو به این منطقه است و این در حالی است که از میان کشورهای استقلال یافته از یوگسلاوی، فقط صربستان است که به دلیل ارتباطات گستره با روسیه تصمیم جدی برای پیوستن به ناتو ندارد.