اردوغان: داعش هیچ ربطی به اسلام ندارد

تركيه,داعش,اردوغان

رییس جمهور ترکیه تاکید کرد: گروه تروریستی داعش هیچ ربطی به اسلام ندارد چراکه اسلام دینی صلح طلب است که خشونت را نمی‌بخشد.

رییس جمهور ترکیه تاکید کرد: گروه تروریستی داعش هیچ ربطی به اسلام ندارد چراکه اسلام دینی صلح طلب است که خشونت را نمی‌بخشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه تودی زمان، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه که در سمپوزیومی درباره سیاست‌های جهانی موادمخدر و بهداشت عمومی سخنرانی می‌کرد، با اشاره به این نکته که مردم سراسر جهان درباره عقاید پشت اقدامات تروریستی اخیر گروه داعش و اینکه چرا جوانان به چنین اقدامت ظالمانه‌ای تن می‌دهند، صحبت نمی‌کنند، گفت: درست نیست که اقدامات تروریستی که در خاورمیانه صورت می‌گیرد را به اسلام مرتبط بدانیم.

وی در این باره گفت: دین ما اسلام، یا هر دین یگانه پرست دیگری خشونت‌ها و جنایت‌های این چنینی را مشروع نمی‌داند. جهان با تشکیل ائتلافی در حال مقابله با داعش است. همزمان اقدامات تروریستی پ.ک.ک 32 سال است که کشور من را تهدید می‌کند. متعجم چرا این مساله هیچ کس را در جهان نمی‌آزارد. پ.ک.ک نه فقط در ترکیه بلکه در اروپا نیز وجود دارد. تمام امکانات مالی و تسلیحاتی آن از اروپا می‌آید.

اردوغان در ادامه سخنانش از کشورهای اروپایی به دلیل واکنش نشان ندادن به اقدامات پ.ک.ک انتقاد کرد و گفت: عجیب است که چرا این کشورهای اروپایی از اقدامات پ.ک.ک آزرده خاطر نمی‌شوند، عدم دخالت اروپایی‌ها به این دلیل است که پ.ک.ک در نام خود واژه اسلام ندارد؟ گروه‌های تروریستی هیچ ربطی به اسلام ندارند.

رییس جمهور ترکیه در جریان سخنرانی‌اش همچنین تاکید کرد که گروه داعش نیز هیچ ربطی به اسلام ندارد. او در این باره گفت: شبه نظامیان داعش هیچ رابطه‌ای با اسلام ندارند چراکه دین ما اسلام هیچ وقت تروریسم را تایید نمی‌کند. در حقیقت هیچ دین یگانه‌پرستی به تروریسم اجازه نمی‌دهد تا صلح را تهدید کند. هیچ چیزی دال بر تروریسم در کتاب مقدس ادیان یگانه پرست وجود ندارد. این تروریست‌ها زمانی که با نام یک دین دست به جنایت می‌زنند خود را فریب می‌دهند و این تنها راهی برای آنهاست تا خود را توجیه و مشکالتشان را حل کنند.

اردوغان همچنین تاکید کرد: پیوستن شبه نظامیان غربی به گروه‌های تروریستی مساله مهمی است و این اشتباه است که اقدامات جنایتکارانه این افراد را «ترورهای اسلامی» بدانیم یا آنها را به دین اسلام ربط دهیم.

نخست‌وزیر سابق ترکیه با اشاره به عضویت شهروندان غربی در گروه‌های تروریستی اظهار کرد: دولت فرانسه اعلام کرد که حدود هزار تن از شهروندانش به داعش پیوسته‌اند. انگلیس نیز عضویت 600 تن را در داعش تایید کرد. همچنین آلمان، استرالیا هم تایید می‌کند که افرادی از این کشور به داعش پیوسته‌اند. من معتقدم که همه آنها مسلمان نیستند. در بین آنها حتی معتادانی به موادمخدر به چشم می‌خورد.

اردوغان همچنین تاکید کرد: ترکیه نیاز دارد تا آوارگانی را که از مناطق جنگ زده به این کشور گریخته‌اند، تحت حمایت خود قرار دهد. او در این باره گفت: تمدن ما، دین ما هرگز اجازه نمی‌دهد تا آوارگان را در مرزهایمان نپذیریم. اما نکته این است که اروپا چه تعداد آواره را در خود جای داده است؟ من به شما می‌گویم فقط 130 هزار نفر. آیا شما کشورهای اروپایی رحم و شفقت ندارید؟ اما زمانی که نیاز باشد سلاح می‌فرستید.

انتهای پیام

کد N523724