قاضی‌پور در سوال از وزیر اقتصاد؛

چرا بانک مرکزی بر عملکرد اعتبارات صندوق توسعه ملی نظارت ندارد؟

مجلس شوراي اسلامي

نماینده مردم ارومیه در مجلس در طرح سوالی از وزیر اقتصاد پرسید: چرا بانک مرکزی نظارت دقیقی بر عملکرد اعتبارات صندوق توسعه ملی ندارد؛ با این رویه به ویژه در بانک‌ها و بانک مرکزی خروج از رکود محال است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس در طرح سوالی از وزیر اقتصاد پرسید: چرا بانک مرکزی نظارت دقیقی بر عملکرد اعتبارات صندوق توسعه ملی ندارد؛ با این رویه به ویژه در بانک‌ها و بانک مرکزی خروج از رکود محال است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نادر قاضی‌پور در جلسه علنی امروز مجلس در توضیح سوال خود از طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه اگر ما فرهنگ اقتصاد مقاومتی را دنبال کنیم ملت‌مان نجات پیدا می‌کند، گفت: 20 درصد از منابع صادرات نفت خام و گاز به صندوق توسعه ملی داده می‌شود اما چرا در مورد عملکرد و کارکرد صندوق توسعه ملی دولت و شخص وزیر پاسخگو نیستند.

وی افزود: تا به حال چند میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی وارد شده است و طی این مدت چند طرح در کشور برای اجرا شروع شده است، با منابع 60، 70 میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی باید پاسخگو باشند که چند طرح به نتیجه رسیده است و چه تعداد به اقتصاد ملی کشور کمک کرده است.

قاضی‌پور با بیان اینکه بانک‌ها ضد تولید و ضد اشتغال هستند، گفت: چرا بانک‌ها پدر اقتصاد ایران را در آورده‌اند. در کجای دنیا بهره 30 تا 35 درصدی وجود دارد، با این نرخ‌ها سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی چگونه می‌توانند با کالاهای خارجی رقابت داشته باشند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس در ادامه بیان کرد: چرا ماده 84 قانون برنامه پنج ساله دقیقا اجرا نمی‌شود؟ چرا پول صندوق توسعه ملی را بانک‌ها به افراد معرفی شده پرداخت نمی‌کنند؟ چرا بانک مرکزی نظارت دقیق بر عملکرد اعتبارات صندوق توسعه ملی ندارد؟ و چرا بانک مرکزی نسبت به افزایش ذخایر صندوق توسعه ملی اقدام موثر و یا گزارش موانع موجود در ذخیره‌سازی را به مجلس ارسال نکرده است؟

وی خطاب به وزیر تاکید کرد: چرا شما به وظیفه قانونی خود عمل نمی‌کنید؟ چرا تسهیلات به اشخاص داده نمی‌شود؟ ریشه بدهی بانک‌ها از کجاست؟ چرا بانک‌ها را رها کرده‌اید؟ بانک مرکزی در این کشور چکار می‌کند؟ ریشه تورم و بیکاری از کجا ناشی می‌شود؟

نماینده مردم ارومیه در مجلس تصریح کرد: با این وضع عملکرد صندوق توسعه ملی و رویه بانک‌ها به ویژه بانک مرکزی، خروج از رکود محال است.

انتهای پیام

کد N523620