مخالفت وزارت خارجه آمریکا با سخنرانی نتانیاهو در نیویورک

ايران,آمريكا,نتانياهو

وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به اتهامات خصمانه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل، اعلام کرد: ما با این تعریف موافق نیستیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به سخنرانی بنیامین نتانیاهو رئیس جمهور رژیم صهیونیستی که روز گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل در ادعاهایی خصمانه و بی‌اساس ایران، حماس، بوکوحرام و داعش را با یکدیگر مرتبط دانسته و از یک دسته خوانده بود، گفت: نه؛ ما با این تعریف موافق نیستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد: من هیچ‌گاه نشنیده‌ام که کشورمان چنین تعبیری داشته باشد. ما معتقدیم که حماس و داعش هر دو سازمان‌های تروریستی هستند اما به طور قطع بر این باوریم که داعش با عملیات نظامی و تلاش‌های دیگری که انجام می‌دهد به نوعی دیگر آمریکا را تهدید می‌کند.

وی ادامه داد: ما فکر نمی‌کنیم که بنیامین نتانیاهو یا هر شخص دیگری از اسرائیل پیشنهاد بدهد که ‌آمریکا یک کمپین نظامی علیه حماس راه بیاندازد. بنابراین علیرغم این‌که ما با هر دوی این گروه‌ها مخالفیم اما نظر متفاوتی با اسرائیل داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین درباره بخش دیگری از سخنان نتانیاهو که ایران را تهدیدی بزرگتر از داعش علیه جهان دانسته بود، اظهار کرد: همان‌طور که گفتم ما به دلیل اهمیت این گروه‌ها با تهدیداتشان مقابله می‌کنیم اما در مورد ایران و مسأله دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای من باید بگویم که همانند یک هفته گذشته با ایران در حال مذاکره هستیم.

جن ساکی در این باره گفت: همان‌طور که می‌دانید وزیر امور خارجه ساعت‌های زیادی را با مقامات ایرانی به رایزنی پرداخت. واضح است که ما زمان و انرژی زیادی روی این مسأله گذاشته‌ایم چون همانند اسرائیل نگرانیم. اما من نمی‌خواهم در اینجا رتبه‌بندی کنم. با این حال مشخص است که ما در مورد تهدیدات داعش نگرانی‌های زیادی داریم.

جن ساکی علاوه بر این در پاسخ به سوال دیگری درباره برنامه هسته‌ای ایران، بیان کرد: اگر یک توافق جامع میان ایران، آمریکا و دیگر اعضای گروه 1+5 حاصل شود به طور قطع در آن به مسأله هسته‌ای رسیدگی شده است. این بدین معنی نیست که ما در مورد دیگر مسائل در این کشور شامل وضعیت حقوق بشر و شهروندان آمریکایی در ایران نگرانی نداشته باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا فکر می‌کند ایران در حال فریب دنیا برای رسیدن به هدف‌هایش است، گفت: من نمی‌خواهم در مورد این‌که رئیس جمهور ایران یا دیگران چه کاری خواهند کرد پیش بینی‌ کنم. اما اطمینان دارم که در صورت دستیابی به یک توافق جامع این اولین گام برای تضمین دادن به دنیا در خصوص صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران است و این‌که ایرانی‌ها می توانند با جامعه جهانی اختلاط کنند.

وی تأکید کرد: من می‌توانم به همگان اطمینان دهم که یک توافق جامع بر اساس فشارها یا ظاهرسازی‌های کسی نیست و بر اساس حقایق و جزئیات بنا شده است. ما توافقی را که استانداردها و خواسته‌هایمان را برآورده نکند امضا نمی‌کنیم.

جن ساکی در ادامه در پاسخ به این سوال که ‌آیا آمریکا با عقیده نتانیاهو در این باره که ایران جهان را فریب می‌دهد به طور تلویحی جواب منفی داد و یادآور شد توافق هسته‌ای با ایران تحت تأثیر کسی نیست و بر اساس ارزیابی‌های فنی نهایی حقایق و جزئیات بنا شده است.

انتهای پیام

کد N523459